Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bugün Dünya İslam Günü

23 Şubat 2009 / 11:39
23 Şubat Dünya İslam Günü'nüz kutlu olsun.

23 Şubat "Dünya İslam Günü" (World Islam Day) kutlu olsun.

23 Şubat 632 tarihi, Allah’ın son elçisi Hz. Muhammed’in insanlara Veda Hutbesi’ni okuduğu ve son ayetin (Kur'an, Mâide 3) vahyedildiği, yani İslam’ın tamamlandığı tarihtir. Veda Haccı’nda, Mekke’de, yüz binden fazla insana verilen Veda Hutbesi, İslam tebliğinin özü ve özeti niteliğindedir. Can, mal, ırz, din emniyeti gibi en temel haklardan kadın haklarına birçok konuya değinen ve sadece müslümanlara değil tüm insanlara seslenen bu çağrı yüzyılları aydınlatmıştır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden (1948) tam 1316 yıl önce verilen bu hutbe ile İslam’ın evrensel değerleri insanlığa armağan edilmiştir.

Dolayısı ile bu anlamlı günün yadedilmesi ve feyzinden yararlanılabilmesi için, 23 Şubat tarihi "Dünya İslam Günü" olarak ilan edilmiştir. İlki 23 Şubat 2009 olmak üzere, tüm müslümanlar ve tüm insanlık bu günü kutlamaya davet edilmektedir. Bu günde İslam’ın insanlığa armağan ettiği adalet, hukuk, kardeşlik, barış, emniyet, inanç gibi değerler özellikle ele alınabilir. Veda Hutbesi’nin çağları aydınlatan ışık demetleri gündeme getirilebilir.

Yahudi Soykırımını Anma Günü, Meteoroloji Günü, Sigaraya Hayır Günü, Kooperatif Günü, Posta Günü, Televizyon Günü, Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Günü, Çölleşmeyle Mücadele Günü.. gibi özel günlerin kabul edildiği bir ortamda Dünya İslam Günü’nün olmaması veya kabul edilmemesi için hiçbir sebep yoktur ve bu çok büyük bir eksikliktir.

Fikir sahibi ve DunyaIslamGunu.org, genelde tüm insanların ve özelde tüm müslümanların Dünya İslam Günü'nü kutlamakta, bu kutlu çağrıyı bizlere ulaştıran Hz. Muhammed’e de selam ve salavat göndermeyi bir borç bilmekte ve mesajını bir ayet mealiyle sonlandırmaktadır: « Selam gönderilen Elçilere, hamd Alemlerin Rabbi Allah'a. »

Dünya İslam Günü, miladi 23 Şubat 632 tarihinde Hazreti Muhammed tarafından verilen Veda Hutbesi ile İslam'ın tamamlanmasının anısına ve bu kutlu hutbede vurgulanan evrensel değerlerin yâdedilmesi amacıyla, 20 Şubat 2009 tarihinde ilan edildi. Ayrıca İslam Konferansı Örgütü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Birleşmiş Milletler gibi kurumlara da duyuruda bulunularak bugün benimsenmeye davet edildi. Herkesin bugünün önemini kavraması ve tüm hayatına yansıtması dileğiyle...

www.dunyaislamgunu.org

Kaynak:
Bu haber toplam 1328 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri