Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

24 saat içinde binlerce kişi İşsiz kaldı

12 Şubat 2009 / 10:08
Macaristan başta olmak üzere tüm Avrupa'da reel sektör köşeye sıkışmış durumda.
Eylül başından bu yana dünya genelinde şirketlerin duyurduğu işten çıkarmalara her geçen gün yeni birileri ekleniyor. Krizde de en ufak bir geri çekilme belirtisi görünmüyor. Macaristan'ın Hajdu-Bihari kentinde otomotiv sanayiine parça üreten ve 1100 kişinin çalıştığı fabrikadan, geçtiğimiz ocak ayında siparişlerde yüzde 60'lık düşüş olması nedeniyle 450 işçinin işten çıkarılacağı açıklandı. Fabrikanın Müdürü Peter Szabo, geçtiğimiz yıl siparişlerde yüzde 40'lık bir düşüşün gerçekleştiğini, ilk etapta 100 kişiyi işten çıkardıklarını, 450 işçiyi daha işten çıkararak ayakta kalmaya çalışacaklarını kaydetti. Macaristan'da, küresel ekonomik krizin en fazla hissedildiği otomotiv sanayinde geçtiğimiz yıl sonundan bu yana, bu sektörde çalışan 10 bin çalışan işini kaybetti.
PEUGEOT-CİTROEN'DEN KIYIM

Fransız otomotiv devi Peugeot-Citroen, bu yıl 11 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirdi. Aynı zamanda Avrupa'nın ikinci büyük otomotiv şirketi olan Peugeot-Citroen, geçen yıl sonu itibariyle 2.700 kişiyi işten çıkardı. İsveç Merkez Bankası (Riksbank) gösterge repo faiz oranını yüzde 1'e indirdi. Riksbank yaptığı açıklamada, küresel ekonomik krizle birlikte işsizliğin artmasını ve üretimin düşmesini önlemek amacıyla yüzde 2 olan gösterge repo faiz oranının yüzde 1'e çektiğini bildirdi. Böylece bankanın gösterge repo faiz oranı kullanılmaya başlandığı 1994 yılından bu yana en düşük seviyesine indi.

CREDIT SUISSE ZARAR ETTİ

İsviçreli Credit Suisse bankası geçen yılın son çeyreğinde 5,61 milyar dolar zarar etti. İsviçre'nin ikinci büyük bankası Credit Suisse, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 5,61 milyar dolar zarar ettiğini, 2008 yılı zararının ise 7 milyar dolar olduğunu açıkladı. Önceki yıl 6,66 milyar dolar kar eden banka, geçen yıl aralık ayında 5 bin 300 çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı. İsviçre'nin en büyük bankası UBS, geçen yıl son çeyrekte 7,57 milyar dolar zarar açıklamıştı.


Dünya devi Nokia fabrika kapatıyor

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, ekonomik krizin cep telefonu endüstrisini olumsuz etkilemesi nedeniyle Finlandiya'nın güneyindeki Jyvaskyla'daki araştırma ve geliştirme fabrikasını kapatacağını ve bu kararın fabrikada çalışan 320 kişiyi etkileyeceğini açıkladı. Nokia, daha önce Finlandiya'nın güneyindeki Salo'da bir fabrikada 2.500 kişinin işine son vereceğini bildirmişti. Ayrıca Hollanda'nın uluslararası bankacılık ve sigorta şirketi ING Bank Hollanda'daki birimlerinden toplam bin kişinin işten çıkarılacağını açıkladı. Hollanda'da işten çıkarmalar, geçen ay açıklanan 'iyileşme programı' çerçevesinde yapılacak.


Küresel çöküşün sebebi Yahudiler

Avrupalıların yüzde 31'inin küresel krizden Yahudileri sorumlu tuttuğu ortaya çıktı. Çeşitli Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen bir anketin sonucuna göre, küresel kriz ve İsrail'in Gazze'deki operasyonlarının nedeniyle Avrupa'da antisemitizmin arttığını gösterdi. ABD'deki önde gelen Musevi kuruluşlardan ADL tarafından yedi AB ülkesinde gerçekleştirilen anketin sonuçları, küresel kriz ve İsrail'in Gazze'ye yönelik askeri operasyonlarının nedeniyle antisemitizmin arttığının gözlerin önüne serdi. Anketin sonuçlarını değerlendiren ADL Başkanı Abe Foxman da, "Krizin ardından Yahudilerin iş ve finans dünyasında aşırı etkisi olduğu yönündeki güçlü inanç, özellikle kaygı vericidir" dedi.

Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri