Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

25 kuruşluk vida, 80 bin YTL zarar

22 Ağustos 2008 / 22:57
Muş Bulanık'ta etkili olan fırtına elektrik direklerini devirdi, 4 belde, 15 köy ve 5 mezra elektriksiz kaldı. 80 bin YTL'lik zararın nedeni ise 25 kuruşluk vida.
Edinilen bilgiye göre dün akşam saatlerinde Bulanık ilçesinde etkili olan fırtına sebebiyle Günbatmaz köyü mevkiinde 7 elektrik direğinin devrilmesi sonucu, 24 yerleşim birimi elektriksiz kaldı. Fırtınanın yol açtığı zararın yaklaşık 80 bin YTL civarında olduğu belirtilirken, onarım çalışmaları başlatıldı.

Bölgede incelemelerde bulunan ekipler, direklerin üzerlerindeki vidaların çalınması sebebiyle yıkıldığını tespit etti. TEDAŞ ekipleri, elektrik direklerinden çalınan vidaların patoz makinelerinde ve ranza yapımında kullanılabileceğini söyledi.

Muş TEDAŞ Müessese Müdür Vekili Murat Karagüzel, vidaların çalınması sebebiyle direklerin rüzgara yenik düşerek yıkıldığını söyledi. Karagüzel, 25 kuruşluk cıvatalar için 24 yerleşim biriminin elektriksiz bırakıldığını ve yaklaşık 80 bin YTL zararın meydana geldiğini belirterek, "Bu direklerin üzerindeki cıvatalar muhtemelen köylüler tarafından çalınmıştır. Cıvatalar çıkarılınca direklerin gücü zayıflar. Bu sebeple etkili bir rüzgarda direkler devriliyor.

Şu anda Bulanık ilçesinde 7 tane direğimiz devrilmiş ve önemli ölçüde zarar meydana gelmiştir. 4 belde, 15 köy ve 5 mezramızda yaşayan yaklaşık 20 bin nüfus, iki gündür elektriksiz kalmıştır. Ekiplerimiz onarım çalışmalarına başlamıştır. Bunların yerine geçici direkler dikilerek yerleşim birimlerimize yarın akşam itibarıyla elektrik vermeye çalışacağız" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri