Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

26. duruşmada Veli Küçük savunmada

15 Aralık 2008 / 11:43
Ergenekon" davasının 26. duruşmasında, tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük savunmasını yapıyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen ve 44'ü tutuklu 86 sanığın yargılandığı davanın
Duruşmaya, Orhan Tunç, Hüseyin Görüm, Erkut Ersoy ve Sevgi Erenerol dışındaki 40 tutuklu sanık geldi. Tutuksuz sanıklardan ise Güler Kömürcü Öztürk, Murat Özkan, İsmail Eksik, Emin Caner Yiğit, Rafet Arslan ve Zeki Yurdakul Çağman duruşmada hazır bulundu.Duruşmada, tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük savunmasını yapıyor.


İddianamede, emekli Tuğgeneral Küçük'ün, "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" ve "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.Veli Küçük'ün "Kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı tasarlayarak öldürmeye teşebbüse azmettirmek" suçundan 4 mağdur için ayrı ayrı cezalandırılması istenen iddianamede, Küçük'ün bu suça ilişkin toplam 52 ile 80 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor. İddianamede, Küçük'ün diğer suçlamalara ilişkin de 194 ile 435 yılarasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.Öte yandan Ergenekon tutuklusu Emekli Tuğgeneral Küçük, Ergenekon davasını 'trajikomik' olarak niteledi. Memleketini sevmekten başka suçu olmayan insanların terörist olarak gösterildiğini iddia eden Küçük, "Böylesine trajikomik bir davada yargılanmaktan gurur duyuyorum." dedi.İddianamenin kendilerine karşı değil Türk milletine karşı hazırlandığını savunan Küçük, hakkında basında büyük bir kampanya yürütüldüğünü söyledi. Davaya 'Ergenekon' isminin verilmesinin kendisinin günahı olmadığını söyleyen Küçük, davada Atatürk Cumhuriyeti'nin yargılandığını, yapılmak istenenin ise rejimi değiştirmek olduğunu ileri sürdü.


"Böylesine komik aynı zamanda trajikomik bir davadan yargılanmaktan gurur duyuyorum" diyen Küçük, "Bu dava; iftira ve karalama kampanyasıdır. Memleketini sevmekten başka suçu olmayan insanlar terörist olarak gösteriliyor. Asılsız iddialar karşısında sanık olmaktan üzgünüm. Başta silahlı kuvvetler olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin kurumları hedef alınmakta. Gülünç yalanlarla insanlar bu kadar kolay suçlanmamalıydı. Cumhuriyet'i hazmedemeyen karanlık zihniyet kendine muhalif olan sesleri devlet kurumları ile susturmaya çalışıyor." iddiasında bulundu.

Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri