Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyük Utancın 49. Yılı

17.09.2010 09:16
Türkiye 27 Mayıs askeri darbesinden sonra idam edilen rahmetli Başbakan Menderes ile bakanlar Zorlu ve Polatkan’ın utancıyla 49’uncu kez yüzleşecek

Türkiye 27 Mayıs askeri darbesinden sonra idam edilen rahmetli Başbakan Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın utancıyla 49’uncu kez yüzleşecek...

Türkiye, bugün seçimle iktidara gelen başbakanı ve iki bakanını asmanın utancıyla bir kez daha yüzleşecek. 27 Mayıs 1960 darbecileri tarafından asılan Başbakan Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu, idam edilişlerinin 49. yılında anılacak. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış17 Eylül’de idam edilen  Adnan Menderes’in demokrasi mirasının çok güçlü olması dolayısıyla, hiç bir darbenin, halkın demokrasiye olan inancını kıramadığını belirtti.

Bağış 22. Reform İzleme Grubu toplantısının 17 Eylül’de Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı kabirleri başında rahmetle ve saygıyla andıktan sonra  yapılacağını söyledi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 16 Eylül’de idam cezaları infaz edilen eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun, verdiği hizmetlerle ülkenin gelişimine katkıda bulunmuş iki seçkin devlet ve siyaset adamı olduğunu belirtti.

Şahin, “Polatkan ve Zorlu ailelerinin acısını bir kez daha paylaşıyor, her iki demokrasi şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri