Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

28 Şubat'ta Etkin Roldeydi

02 Temmuz 2008 / 08:24
Ergenekon soruşturması darbecilere uzandı..
Ümraniye'de 27 el bombası ve TNT kalıplarının ele geçirilmesiyle ortaya çıkarılan 'Ergenekon terör örgütü'yle ilgili soruşturma, görevliyken 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' kod adlı darbe girişimlerini planlayan emekli askerlere uzandı. Şimdiye kadar 50 kişinin tutuklandığı soruşturmanın 6. operasyonunda Ankara, İstanbul, Trabzon, Antalya ve Erzurum'da 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' darbelerini planlayan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, emekli Tuğgeneral İlker Güven, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Albay Kerim Aydın emekli Albay Atilla Uğur, Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, stratejist Erol Mütercimler'in de aralarında bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı.
DARBEYE KARŞI DARBE

Ankara'da gözaltına alınan emekli askerlerin eski Jandarma Genel Komutanı Eruygur'un 2003-2004'te planladığı 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' darbe planlarında adı geçen subaylar olması dikkat çekti. Darbe günlüklerinde Jandarma İstihbarat eski Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, ATO Başkanı Sinan Aygün, Eruygur'un yardımcısı emekli Tuğamiral İlker Güven, Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile stratejist-yazar Erol Mütercimler'in adı geçiyordu.

ERUYGUR'A ASKERİ LOJMANDA GÖZALTI

Darbe girişimlerinin planlayıcısı emekli Orgeneral Şener Eruygur askeri lojmanda gözaltına alındı. Polis ve jandarma Eruygur'un evinde arama yaparak bazı belge ve dokümanlar ile bilgisayarlara el koydu. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Eruygur gözaltına alınmasıyla ilgili “Korumalı lojmanda oturuyor, bunun şartları neyse o yapılıyor” diyerek Genelkurmay'dan gerekli izinlerin alındığını ima etti.

TOLON EVİNDEN 'NAZİKÇE' ALINDI

28 Şubat sürecinde 1. Ordu Komutanı olan emekli Orgeneral Hurşit Tolon da evinde gözaltına alındı. Tolon, adliyeden ayrılışı sırasında açıklama yapmayacağını söyledi. Tolon'un avukatı Ahmet Çörtoğlu da İstanbul 10 Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ile müvekkilinin gözaltına alındığını ve evinde arama yapıldığını polisin ise nazik davrandığını söyledi.

ADD'nin Batıkent'teki genel merkezinde arama yapan ekipler de çok sayıda belge ve bilgisayara el koydu.

TERCÜMAN'DA GÖZALTI ŞOKU

İstanbul Terörle Şube Müdürlüğü Ekipleri de sabah saatlerinde Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi'yi evinde gözaltına aldı. Davutpaşa'daki gazete binasına gelen ekipler, Büyükçelebi'nin odasında 2 saat arama yaptı. Ekipler, bilgisayarlar ile ve bazı dokümanlara el koydu. Büyükçelebi, aramanın ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek sorguya alındı.

ADD'YE BASKIN

Ankara'da ADD Genel Başkanı Eruygur gözaltına alınırken, İstanbul'da derneğin Kadıköy Şubesi'ne Terörle Mücadele ekipleri baskın yaptı. ADD Maltepe Şubesi Başkanı Dursun Ali Toroman, Kadıköy eski Şube Başkanı Birol Başaran gözaltına alındı. Terörle Mücadele ekiplerinin yaptığı 5 saat süren aramalarda çok sayıda bilgisayar ve dokümana el kondu.


Kaynak:
Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri