Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2B yasalaştı CHP ve MHP tepkili

16 Ocak 2009 / 18:42
2-B olarak bilinen ve Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği orman özelliğini yitirmiş alanların satışı ile imara açılmasını öngören yasa, AK Parti’nin verdiği bir önergeyle Tapu Yasası’na eklenerek kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Tapu Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarıya eklenen iki maddeye göre 2-B kapsamında orman sınırları dışına çıkarılan alanlar, kadastro işlemleri yapılarak, Hazine adına tescil edilecek. Mirasçı, hisseli olan ve mirasçılar arasında paylaşılamayan mülkiyetten, payına düşen hissesini alabilecek. Yasanın getirdiği düzenlemelerden bazıları şöyle:

Sistem nasıl işleyecek

Ormandan hazineye geçirilen yerlerdeki kadastro çalışmaları, ikinci kadastro sayılmayacak.

Orman ve hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerlerin sınır nokta ve hatları; orman kadastro tutanakları esas alınarak, en az bir orman yüksek mühendisi ya da orman mühendisinin katıldığı kadastro ekibince, zemine aplike edilecek.

Düzeltmeyi gerektiren tutanak, pafta ve zemin uyumsuzluğu, kadastro kontrol mühendislerinin katılımı ile teknik mevzuata uygun hale getirilecek. Düzeltme işlemleri, orman, tapu ve kadastro mevzuatlarına göre yapılmış, askı ilanıyla da ilan ve tebliğ edilmiş sayılacak.İmar Yasasına tabi olmayacak

Bu yerler Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce, Maliye Bakanlığı’nın talebiyle kullanım durumları dikkate alınarak, ifraz (bölme) veya tevhit (birleştirme) de yapılabilecek. Bunlar İmar Kanunu ile Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’ndaki kısıtlamalara tabi olmayacak.

Mahkeme duvarına çarpacak

Tasarı üzerinde söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "Anayasa Mahkemesi iptal kararı var. Reddedilen madde tekrar getiriliyor" dedi. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, "Önergeyle mevzuat yeni orman talanına uygun hale getiriliyor. Bunun adı kapkaçtır. Sizin derdiniz, kaynak yaratmak. Özelleştirme bitti, satacak yeni yer arıyorsunuz. Sıra ormanlara geldi. Bu düzenleme de Anayasa Mahkemesi duvarına çarpacak" dedi. Soru ve eleştirileri yanıtlayan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak "Bu sorun Türkiye’nin sorunu, hep beraber çözelim. Biz, ’2-B arazilerinde AKP ile ilgili hiçbir günah yok’ demiyoruz, günahı da beraber alıyoruz. Yapılan gecikmiş bir işlem. Ormanlar bizim canımız, ciğerimiz. Bu, bir satış düzenlemesi değil" görüşünü dile getirdi.

Haber Merkezi

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri