Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 Boyutlu Mescid-i Nebevi

26 Mayıs 2008 / 08:51
Mescid-i Nebevi'yi gezmenin 3 boyutlu keyfi.

Bir mekânı ya da manzarayı canlı canlı görmek, şüphesiz ki fotoğrafta görmekten çok daha etkileyicidir. Fakat Ercan Gigi'nin www.sankioradayim.com sitesindeki 360 derecelik panoramik fotoğraflarını görünce fikriniz değişecek. Kâh Sultanahmet Camii'nin minaresinde İstanbul'a 360 derecelik bir açıyla bakacak kâh Okçular Tepesi'nden Uhud Meydanı'nı göreceksiniz.

Adı üzerinde, sankioradayim.com sitesinin. Sanki oradaymışsınız ve kamerayla çekimi siz yapıyormuşsunuz hissi veren bir site burası. Bursa'nın camilerinden Topkapı Sarayı'na, İstanbul'un tarihî köşklerinden Medine'de Mescid-i Nebevi'ye kadar yüzlerce mekanın 360 derecelik açıları çekilmiş panoramik fotoğrafları var bu sitede. Mesela birçoğumuz için Sultanahmet Camii'nin ya da Ortaköy Camii'nin minaresinden İstanbul'u izlemek hayal etmenin ötesine geçemez. Ama bu sitede sanki minarenin üzerindeymişsiniz gibi İstanbul'u her açıdan görebiliyorsunuz. Mausunuzla fotoğraf üzerinde 180 derece açıyla yukarı aşağı, 360 derecelik açıyla sağa sola istediğiniz tarafa kayarak manzarayı her açıdan görebiliyorsunuz. Fotoğraftan bile olsa böyle bir manzaraya bakmak heyecan verici.

Hollanda'da doğan ve yaşayan elektroteknik mühendisi Ercan Gigi'nin sitesi burası. Philips firmasında insan sesi sentezleme tekniği üzerine çalışan ve bu konuda birçok buluşu bulunan Gigi çekiyor fotoğrafları. Bu fotoğrafları site ziyaretçilerinin görebilmesi için gerekli programı da kendisi yazmış. 2000'li yılların başında internette 3D (üç boyutlu) teknolojisi kullanılarak çekilmiş panoramik fotoğraflarla karşılaşan Gigi, fotoğraflar için kullanılan yazılımların yetersiz olduğunu görmüş. Oturup görüntünün tam ekran ve kaliteli olduğu, sağa sola dönüşlerin hızlı olduğu, fotoğrafa bakana sanki kamera onun elinde ve kendisi çekiyormuş hissi verecek bir program geliştirmiş. Sonra da balıkgözü lens ve özel tripod kafası ile fotoğraf makinesi alıp panoramik çekimler yapmaya başlamış. Sağdan sola 360 derece, yukarıdan aşağıya 180 derecelik açılara sahip görüntüleri elde edebilmek için birçok fotoğraf çekmek gerekiyor. Sonra da bu fotoğrafları birleştirmek. İşte Gigi'nin yazdığı program bu işi kolaylaştırıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 2034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri