Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 devlet tek millet

30 Kasım 2008 / 12:58
Türk-Azeri-Türkmen liderler dün ilk defa Hazar'ın kıyısında üçlü zirvede bir araya gelerek bir Türk zirvesi gerçekleştirdi.
Gül, "Tek millet, üç devletiz. Aramızda sınırlar olmayacak kadar gönüllerimiz bağlı" mesajını verdi..

Türk dünyası dün bir ilke ev sahipliği yaptı. Türkmenistan'ın serbest turizm bölgesi Avaza'da Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Hazar kıyısında bir araya gelerek ilk defa bir Türk zirvesi gerçekleştirdi. Rusya, Kazakistan ve Türkmen liderlerinin geçtiğimiz yıl yine Avaza'da gerçekleştirdiği zirvenin ardından, üç liderin buluşması ilişkilerde yeni dönemin de ilk adımını oluşturdu. Zirvenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov ve İlham Aliyev'in önceki gün Aşkabat'taki resmi buluşmalarıyla iki ülke arasındaki ilişkiler ivme kazanırken, bu süreç Hazar kıyısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılmasıyla yeni bir dönemi başlattı. İlk defa üç milletin liderleri gayri resmi ortamda bir araya geldi. Liderler bayraklar önünde yaptıkları kravatlı buluşmanın ardından öğle yemeğinde Berdimuhammedov'un Hazar Köşkü'nde kravatsız buluştu. Yuvarlak masa etrafında üç lider görüşmeye girerken, yanlarına sadece bir tercüman katıldı. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü İşan Amanlıyev de görüşmede hazır bulundu. Türkiye'de eğitim gören ve uzun yıllar Türk Büyükelçiliği'nde çalışan tercüman, Berdimuhammedov'un Hazar Köşkü'ndeki camlarla kaplı salonda bulundu. Liderler yemeğe giderken, kravatlarını çıkarttı ve böylece samimi bir sohbet de başladı. Liderlerin yemeğinde, Hazar'da siyah havyarın çıkarıldığı, Türkiye'de Mersin Balığı olarak bilinen meşhur Beluga balığının yanı sıra, üç lider Türk dünyasının ortak lezzetlerini de tattı.

ARAMIZDA SINIRLAR YOK

Yemekte Cumhurbaşkanı Gül, "Tek millet, üç devlet bir aradayız. Aramızda sınırlar olmayacak kadar gönüllerimiz bağlı" mesajı verdi. Gül, görüşmeler öncesinde basına yaptığı açıklamada da Aliyev ve Berdimuhammedov'un Aşkabat buluşması için, "Sizin resmi görüşme yapmanızı memnuniyetle izledik. Bizim üçlü zirvemiz de Türk milletini mutlu etmiştir" dedi. Berdimuhammedov, birlik ve dostluk mesajı verirken, kendisi için halkların önemini vurguladı. Aliyev de birliktelikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkmen-Azeri ve Türk liderlerin üçlü buluşmasının ardından dün üç ülkenin ortak kültürleri de Ruhiyet Köşkü'nde buluştu. Türkmen çocukların bayraklarla karşıladığı liderler, 300'den fazla sanatçının gösterisini Türk kahvesi eşliğinde izledi. Kahveler aynı anda liderlere servis edilirken, ev sahibi Türkmenistan konuklarına bir de jest yaptı. "Dostluğun Yüceliği" adlı şarkıyla başlayan programda üç ülkenin bayrakları açılırken, Türk dünyasındaki yeni dönem için özel olarak bestelenen "Yaşasın kardeşlik, yaşasın dostluk" adlı beste Türkmenistan'ın ünlü sanatçıları tarafından seslendirdi. Üç lider Azar Köşkü'ndeki öğle yemeğinin ardından ise golf arabasıyla tur attı. Yıllardır araç kullanmayan Gül, golf arabasının direksiyonuna geçerken, Avaza'daki gayri resmi ziyaretleri sürdürme kararı alan liderleri de Antalya'ya davet etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan'dan ayrılmadan önce, Türkmenbaşı Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Türkmenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarıyla görüşmelerine ilişkin, "Üçümüz başbaşa, çok geniş konuları konuştuk. Bütün Türk dünyasını, ülkeler arasındaki ilişkileri konuştuk. Ekonomik, kültürel, siyasi ve enerji tüm bu konuları konuşmuş olduk. Gayet faydalı oldu" dedi.

TEKRAR KEŞFEDİYORUZ

Görüşmelerinin içeriğine dönük daha fazla açıklama yapmanın niyetin ötesine geçebileceğini belirten Gül, "Burada sadece spesifik bir mesele değil, çok geniş meseleler de konuşuldu. Bunun en önemli boyutlarından birisi de kültürel boyuttu" diye konuştu. Gül, Türk sanatçı Nilgün Kızılcı ve Türkmen Kerimberdi Gurbanaliyev'in "Türkmen Gelini" türküsünü birlikte seslendirmelerinin hatırlatması üzerine ise şunları söyledi: "Bir Türkmen ile bir Türk aynı türküyü söylüyor. Aynı türkü aynı kelimelerle ifade ediliyor aslında. Belki 25 yıl önce Aşkabat, Almatı neresi desem bilinmezdi. Böyle acı bir dönem geçmiştir. Ama bugün ne kadar yakın, ne kadar birbirimizin kardeşi olduğumuzu tekrar keşfediyoruz."
Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri