Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 yaşındaki torununun gözü önünde öldürdüler

10.09.2009 10:08
Avrupa'da Müslümanlara yönelik ırkçı saldırının son kurbanı Londra'da cami önünde saldırıya uğrayan Ekrem Haq oldu.
Avrupa'da Müslümanlara yönelik olarak artan ırkçı saldırıların en sonuncusu İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşandı. Torunuyla birlikte camiden çıkan 67 yaşındaki Ekrem Haq isimli bir Müslüman ırkçıların sopalı saldırısı sonucu aldığı yaralar nedeniyle bir hafta sonra hayatını kaybetti.

KAFASINA SOPALARLA VURULDU
11 Eylül 2001'deki İkiz Kule saldırılarından sonra Batı'da artan İslam karşıtlığı, Müslümanlara yönelik saldırılarla çekilmez hale geldi. Geçtiğimiz aylarda Almanya, Hollanda ve Belçika'da Müslümanların öldürülmesiyle sonuçlanan ırkçı saldırıların en sonuncusu İngiltere'de yaşandı. İngiltere'nin başkenti Londra'nın güneyindeki Tooting'de torunuyla birlikte camiden çıkan Ekrem Haq isimli bir Müslüman kafasına vurulan darbeyle yere yıkıldı. Bir hafta boyunca hastanede makineye bağlı olarak yaşatılmaya çalışılan Haq, önceki gün vefat etti.

3 YAŞINDAKİ TORUNUNUN GÖZÜ ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİ
3 yaşındaki torunu Marian'ın gözü önünde gerçekleştirilen saldırı, ırkçı grupların yaşlı Müslümanlara yönelik yaptığı saldırıların sonuncusu olduğu belirtildi. Cami önündeki kameralara yansıyan görüntülerde, torunu ile birlikte camiden çıkan Ekrem Haq, elleri sopalı bir grup tarafından saldırıya uğruyor. Haq, kafasına vurulan darbeyle yere yığılırken, camiden çıkan bazı kişilerin olay yerine koşması üzerine saldırganlar hızla kaçıyor.

MÜSLÜMAN TOPLUMA İTİDAL ÇAĞRISI
Babasına yönelik saldırıdan dolayı 3 yaşındaki kızı Marian'ın travma geçirdiğini söyleyen Arfan Haq, saldırının düşüncesiz bir şiddet olduğunu ifade etti ve Müslüman toplumun sakin olmasını istedi. Arfan, “Müslüman topluma İslam'ın barış dini olduğunu ve intikam saldırılarını affetmediğini hatırlatmak istiyorum. Eğer bir şey yapmak istiyorsanız sadece dua edin” dedi.

İKİ KİŞİ TUTUKLANDI
Polis, daha önce üç yaşlı Müslümanın daha saldırıya uğradığı İdara e Caferiye Camisi önünde Ekrem Haq'a yapılan saldırının ırkçı motifler taşıdığını bildirdi. Saldırıyla ilgili olarak şu ana kadar 14 ve 15 yaşlarında iki kişinin tutuklandığı bildirildi.

IRKÇI GÖSTERİLER ARTMAYA BAŞLADI
Londra'da yaşanan bu ırkçı saldırının, son dönemde İngiliz ırkçı partisi BNP ve gençlik gruplarının İslam karşıtı protestolarının ardından gelmesi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Birmingham kentinde İngiliz Savunma Ligi isimli aşırı sağcı bir örgüt İslam ve Müslüman karşıtı bir gösteri düzenlemiş, faşizm karşıtı gruplarla karşı karşıya gelmişti.

HABERVAKTİ
Bu haber toplam 1032 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri