Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

30 Milyon Gencimiz Tehdit Altında

14.11.2009 17:15
Dünya Gençlik Derneği: Uyuşturucu pazarı 163 ülkenin millî gelirinden büyük. Türkiye'de 30 Milyon Genç tehdit altında.

Dünya Gençlik Derneği (DÜGED), İzmir'de "Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığın Zararları" konulu bir basın açıklaması yaptı. Karşıyaka İskelesi önünde konuşan DÜGED Başkanı Kadir Kahan, Türkiye'de yaklaşık 30 milyon genç bulunduğunu ve bunların çok ciddi tehdit altında olduğunu anlattı.

 

Uyuşturucu kaçakçılığının dünya genelindeki hesaplamalara göre 429 milyar dolarlık rant üzerinden döndüğünü aktaran Kahan, bu paranın 184 ülkeden 163'ünün millî gelirinden yüksek olduğunu kaydetti. Özellikle gençlerin iş imkanlarının kısıtlı olması, eğitim yetersizliği ve manevi boşluklarını gidermek için uyuşturucu veya madde bağımlılığına yöneldiğini aktaran DÜGED Başkanı Kahan, "Uyuşturucu bağımlısı olan birey, ruhi ve fiziki bunalıma düşmekte, sosyal hayatı olumsuz etkilenmekte ve tabiri caizse serseri mayın misali çevresine ciddi tehlikeler saçmaktadır." diye konuştu. Bu tür kişilerin zihni ve bedeni melekelerini yitirdiğini ifade eden Kadir Kahan, olumlu manada iş göremeyeceği ve üretici vasfını yitireceği için de başta ailesine ve topluma ciddi zarar vereceğini söyledi.

 

Zincirleme devam eden zararların, nihayetinde toplumu çökme noktasına getireceğini vurgulayan Kahan, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de uyuşturucu kullanma yaşı giderek düşüyor, 14 yaşın altında madde bağımlıları var. Eroin, kokain, ecstacy, afyon, captagon, esrar, naproxol, etanol, morfin, bazmorfin, kodein, toluen, benzodiazepin, amfetamin, midazolam, diazem, nurcuron, strikinin, metadon, mirtazepin, asetik anhidrit ve mahalli otlar gibi çeşitli maddelerin karışımıyla oluşturulan haplar, ülkemizde kullanılan uyuşturucu maddelerin başında gelmektedir. Bu piyasada dönen rant, konunun ciddiyetini farklı bir boyutta göstermekte ve gelinen noktanın ne derece vahim olduğunu belirtmektedir."

 

Uyuşturucu piyasasını yönetenlerin ise insan sağlığını hiçe sayacak kadar insani ve vicdani değerlerden yoksun olan karanlık güçler olduğuna dikkat çeken Kahan, "Uyuşturucu madde kullanımından elde ettikleri siyasi ve ekonomik rant açıkca ortadadır. Yetkililere sesleniyoruz, gençlerimiz başta olmak üzere toplumumuzu her bakımdan tehdit eden bu illete karşı sessiz ve duyarsız kalmamalıyız. Hep birlikte bu problemi çözmeliyiz." dedi.

Bu haber toplam 6828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri