Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

318 aday "hatalı tercih" kurbanı oldu

09.09.2009 12:48
Burslarla ilgili özel koşulları okumadan özel üniversitelere yerleşen 318 aday olduğu ortaya çıktı.
2009-Öğrenci Seçme Sınavı yerleştirme sonuçlarına göre, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndaki burslarla ilgili özel koşulları okumadan tercihte bulunan ve bir vakıf üniversitesi olan Maltepe Üniversitesi'ne yerleşmeye hak kazanan 318 aday sorun oldu.

Maltepe Üniversitesi, kayıt yaptırmak için başvurdukları sırada özel koşulları sağlamadıkları anlaşılan adayları "mağdur etmemek için" burslar konusunda yeni düzenleme yaptı. Ancak bazı adaylar maddi nedenlerle kayıt yaptırmayarak sorunlarının çözülmesi için YÖK'e başvurdu.

318 adaydan Doğukan Sözer, 2009-ÖSS merkezi yerleştirme sonucuna göre İstanbul'daki Maltepe Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Finans bölümüne "Tam burslu" olarak yerleştirildiğini, yerleştirme puanına göre Türkiye genelinde 127 bininci sıralarda olduğunu anlattı.

Kayıt için üniversiteye başvurduğunda, kendisine, bursla ilgili koşulu taşımadığının bildirildiğini belirten Sözer, söz konusu üniversitenin eğitim-öğretim ücretini karşılayamayacağı için de kayıt yaptıramadığını söyledi.

2009-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda, Maltepe Üniversitesi'nin "özel koşullar" duyurusunda, üniversitede "Tam burslu" olabilmek için ilgili programa yerleştirmede esas olan puan türündeki başarı sıralamasında Türkiye genelinde ilk 50 bin içinde yer alma şartı yer alıyor.

KILAVUZDA ÇOK AÇIK

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, aday dilekçelerinin 10 Eylül Perşembe günü yapılacak YÖK toplantısında görüşülerek bir karara bağlanacağını ve YÖK'ün, toplantıda, "öğrencilerin üniversiteye hiç yerleşmemiş sayılıp ek yerleştirme hakkından yararlanmalarını sağlama" yönünde karar alabileceğini bildirdi.

Kılavuzdaki yazının "çok açık ama uzun" olduğuna işaret eden Yarımağan, "Adaylar kılavuzdaki yazıyı tam okumamışlar. Yazı çok açık ama uzun bir yazı. Burada öğrenciler dikkatsiz davranmış. Bizim yanlış yerleştirmemiz gibi birşey söz konusu değil. Hukuki olarak bizim açımızdan hiçbir problem yok. Biz adayları korumak için onlara bir iyilik yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Yarımağan, bu adaylara, YÖK'ün alacağı karara göre işlem yapılacağını belirterek, "ek yerleştirmeden yararlanma hakkı" verilmesi durumunda, bu öğrencilerin 2009-ek yerleştirme için başvurabileceklerini ve gelecek yıl yeniden sınava girerlerse puanlarının düşmeyeceğini de duyurdu.

BURS DÜZENLEMESİ INTERNETTE

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen de, bu öğrencileri "Mağdur etmemek" için burslar konusunda yeni düzenleme yaptıklarını ve internetten duyurduklarını söyledi. Üniversitenin internet sitesindeki yeni düzenleme şöyle:

"YÖK'ün 2009-2010 eğitim-öğretim yılı için üniversitemize ayırmış olduğu burslu kontenjanlarına ilişkin 2009 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda 144. maddede belirtilen özel koşulları sağlamadığı halde üniversitemizin çeşitli programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemince burslu olarak yerleştirilen 318 öğrenciyi mağdur etmemek, koşulları taşıyan ve doğru tercih yapan öğrencilere karşı da adaletsiz davranmamak amacıyla üniversitemiz, Üstün Başarı Bursu ile yerleşen 15 öğrenciden Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programına ve Mühendislik Fakültesinden Yazılım Mühendisliği Programına Üstün Başarı Bursu ile yerleştirilen 2 öğrencinin 144. maddedeki koşulu yerine getiremediği için yüzde 50 burslu, diğer 13 öğrencinin Tam Burslu, yüzde 100 burslu yerleştirilen toplam 62 öğrencinin yüzde 50 burslu, yüzde 50 burslu yerleştirilen toplam 241 öğrencinin ise yüzde 25 burslu olarak öğrenim görmelerini sağlayacaktır."

timetürk
Bu haber toplam 1950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri