Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

33 Erin Katlindeki Sır Ne?

27 Ekim 2008 / 16:47
Ümit Fırat: Olay günü, Bakanlar Kurulu'nda af konuşulacaktı; PKK'ya 'özel birlik sizin için geliyor' ihbarıyla askerler vurduruldu

Kürt araştırmacı yazar Ümit Fırat ilk kez Taraf'tan Neşe Düzel'e konuştu: 23 Mayıs 1993 günü hükümet affı konuşacaktı, o gün PKK'ya Bingöl'de 33 askeri katlettirdiler, af işi bitti.

Kürt meselesinin çözümünü engellemek için Ergenekon tarzı ilişkilerin hep devrede olduğunu söyleyen Fırat, Bingöl katliamını örnek gösterdi: Yanlış istihbaratla 33 tezkereci askeri PKK'ya öldürttüler.

'ÖZEL BİRLİK' DEDİLER

Fırat 'Cumhurbaşkanı Demirel'in katılacağı ilk hükümet toplantısıydı af konuşacaktı. PKK'ya o gün, sizi vurmaya özel bir birlik geliyor, bilgisi gitti. Katliam oldu bir daha hiç af konuşmadı' dedi.

25 Mayıs 1993… Bakanlar Kurulu ilk kez gerçek bir af için toplandı. O gün derin devlet PKK'ya sahte bilgi verip 33 erin öldürülmesini sağladı. 17 yıl geçti bir daha çözüme hiç bu kadar yaklaşılmadı.

Genelkurmay Başkanı Diyarbakır'a gidiyor. Oda ve dernek temsilcilerini toplayıp sohbet ediyor. Van'da sokakta yürüyor. Başbakan Erdoğan bölgeye gidiyor, kepenkler iniyor.

Öcalan, '2000'de tüm birliklerimi ülkeden çıkartacaktım ama İmralı'ya gelen bir komutan bunu yanlış buldu' diyor. Nitekim AB işi hızlandı, 2003'te çatışma yine başladı.

TARAF

 

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri