Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3G'nin getireceği yenilikler..!

29 Kasım 2008 / 17:01
Üçüncü nesil teknolojiyle cepten videolu konuşma çok basit hale gelecek.
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'ye ilk kez gelecek olan 3G uygulamasıyla şimdiye kadar kullanılan mobil telefon hizmetlerinin en son ayağı aktif hale gelecek. Önceleri sadece sesle iletişim kurulmasını sağlayan cep telefonlarının ikinci aşama olarak kısa mesaj göndermesi, sonra da kaliteli ses ve resim göndermesi 2 ve 2,5G kapsamına giriyordu. 3G ile de cep telefonundan görüntülü konuşma imkanı kolaylaştırılacak.

3G sistemlerinde hızlar artık Megabitlerle ifade edilmekte ve 7Mbps hızına, bir sonraki teknolojiyi oluşturan HSDPA'de (High Speed Downlink Packet Access -3.5G) 14 Mbps veri iletim hızlarına teorik olarak ulaşılabiliyor.

Hızdaki bu artış özellikle bilgiye erişim açısından alışılan erişim kavramına yeni bir boyut getirecek. Mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızlarda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmetler, 3G mobil terminal cihazları tarafından rahatlıkla sağlanabilecek.

Abonelerin bu hizmetleri alabilmesi için 3G sistemine uyumlu cep telefonları kullanmaları gerekecek. Ancak Türkiye'de henüz uygulama başlamamasına karşın bugüne kadar yaklaşık 4 milyon 3G sistemine uyumlu cep telefonu ve mobil cihaz satıldı.

'CEP'TE HIZLI VE ZENGİN İÇERİK

3G şebekeleri üzerinden ses hizmeti sunulacak olsa da esas ağırlık hızlı ve zengin içerikli veri ve internet uygulamaları olacak. 3G şebekelerinin faaliyete geçmesiyle, cep telefonundan internete hızlı erişimin yaygınlaşacağı, e-devlet uygulamalarına önemli bir ivme kazandıracağı, sağlık hizmetleri, uzaktan eğitim, mobil-kütüphane, internet üzerinden bilimsel laboratuvarlara erişim, internet üzerinden dil eğitimi gibi uygulamalar ile eğitime katkı sağlanması öngörülüyor.

Sistemin yaşlı ve engellilerin uzaktan gözetim ve kontrolünde kolaylıklar sağlayacağı, mobil-akışkan video hizmetlerine dayalı uygalamalarla tüketicilerin yaşamını daha da kolaylaştırması bekleniyor.
Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri