Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4 Kurum da "İmza Çiçek'in" Dedi

23.03.2010 08:26
Kurmay Albay Dursun Çiçek'e ait olan ıslak imzalı "İrtica ile Eylem Planı" belgesinin Adli Tıp tarafından tam 4 kez incelediği ortaya çıktı...

Adli Tıp Başkanı İnce, ilki askeri savcılığın talebi ile Demokrasiye Müdahale Planı’nı 4 kez incelediklerini söyledi. Belgeyi TÜBİTAK, polis ve jandarma kriminaller de inceledi

Albay Dursun Çiçek imzalı İrtica İle Mücadele Eylem Planı’nın Adli Tıp Kurumu tarafından 3 değil, tam 4 kez incelendiği ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, Albay Çiçek imzalı Demokrasiye Müdahale Planı’nın Adli Tıp’taki inceleme safhalarını anlattı. Hem askeri hem de sivil savcılardan gelen talep üzerine belgenin bir değil, 4 kez incelenerek en çok incelenen belge haline geldiğini anlatan Doç. Dr. İnce, bu süreçte sivil veya askeri savcılıktan da hiç bir telkin veya baskı almadıklarına dikkat çekti.

İLK TALEP ASKERİ SAVCILIKTAN

İrtica İle Mücadele Eylem Planı ile ilgili ilk inceleme talebinin sivil değil askeri savcılıktan geldiğini açıklayan Doç. Dr. İnce, “İlgili vaka, bize ilk önce askeri savcılıktan geldi. Genelkurmay Askeri Savcılığı’ndan savcı, bir evrak göndereceklerini söyledi ve kurye aracılığı ile gelen evrağı inceleyip geri gönderdik. Sonra İstanbul Özel Yetkili Savcılığı’ndan belge ‘incelenmesi’ talebiyle 3 kez daha geldi. Biz evrağı toplamda 4 kere inceledik. Tüm incelemeler de Fizik İhtisas Dairesi’nde oldu” diye konuştu.

TÜM LABORATUVARLARDAN ONAY ALDI

Albay Çiçek imzalı Demokrasiye Müdahale Planı’ndaki ıslak imzanın gerçek olup olmadığı incelemesi, toplam 8 kez incelenerek, kırılması zor bir rekora imza attı. Plandaki ıslak imzanın Albay Çiçek’e ait olup olmadığıyla ilgili olarak Adli Tıp Kurumu’nda 4 kez inceleme yapıp “Albay Çiçek eli ürünü” raporu verdi. Belge, TÜBİTAK, Emniyet Kriminal ve Jandarma Kriminal laboratuvarlarında da 4 kez incelemeye alındı. Skandal eylem planı böylece 8 kez incelenip hepsinde de aynı sonuç alınan Türkiye’deki tek adli belge oldu. 

Adınızı da elle yazıp imza atın

Albay Dursun Çiçek’in ıslak imzalı belgesi gibi her yıl  çeşitli 11 bin belgenin yanı sıra çek ve senet hakkında da inceleme yapıldığını belirten Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. İnce, hem vatandaşlara hem görevlilere sahte belge ve imza konusunda şu uyarıları yaptı: “İncelenip sahte olup olmadığı araştırılamayan imza türü yoktur, ama en taklit edilemeyen imza türü ad ve soyadın el yazısı ile atıldığı imzalardır. Biz işin uzmanıyız fakat genel toplumsal alışkanlık nedeniyle raporlara bile imzamızı atarken adımız soyadımızı el yazımızla yazmak yerine çoğunluk gibi geometrik şekiller yapıyoruz. Aslında insanın adını el yazısı ile yazması bile imzasıdır. Vatandaşlar güvenlikleri için isimlerini yazdıkları imzaları kullanmalı; bu yöntem özellikle çek-senet gibi olaylarda sahtecilik olaylarının önüne geçilmesinde önemli etken” dedi. 

Askeri savcılığın ‘ıslak imza' inadı

Islak imzalı belge üzerinde daha önce yapılan üç inceleme de, imzanın Albay Dursun Çiçek'e ait olduğunu ortaya koyarken, askeri savcılığın Jandarma Kriminal Laboratuvarında yeni bir araştırma ısrarı tepkiyle karşılandı.

Millete ihanet planlarının bulunduğu ‘ıslak imzalı' belge üzerinde TÜBİTAK ve Adli Tıp Kurumu'ndan sonra Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından yapılan üçüncü incelemenin ardından sivil savcılığın, ‘Belge zarar görebilir' gerekçesiyle geri gönderilmesini istemesine rağmen askeri savcılığın halen belgeyi teslim etmemesi manidar bulundu. Belge üzerinde daha önce yapılan üç inceleme de, imzanın Albay Dursun Çiçek'e ait olduğunu ortaya koyarken, askeri savcılığın Jandarma Kriminal Laboratuvarında yeni bir araştırma ısrarı tepkiyle karşılandı.

“İŞLEMİ BİTEN BELGE ANINDA TESLİM EDİLMELİ”

Gelişmeleri Vakit'e değerlendiren Kayseri Baro Başkanı Ali Aydın, “Ümit ediyorum ki bürokrasinin hantal işleyişinden dolayı geciken bir işlemdir inşallah” dedi. “Tüm makam, mevki, savcılık ve mahkeme; soruşturmayı yürüten savcılığa belge ve bilgiyi anında vermek zorundadır” hatırlatmasında bulunan Aydın, “Zaten belge de soruşturmayı yürüten sivil savcılıktan getirildiğine göre tahkikatın sonuçlandırılabilmesi için işlemi biten evrakın iade edilmesi gerekir” diye konuştu.

ASKERİ SAVCILIK SUÇ MU İŞLİYOR?

Askeri savcılığın söz konusu belgeyi geciktirme lüksünün bulunmadığının altını çizen Aydın, “İlgili savcılığın talebine rağmen askeri savcılık belgeyi kasıtlı bir şekilde geciktiriyorsa bu talihsizliktir ve suçtur. Delillerin toplanması konusunda hukuk açık ve bu engellenemez” dedi. “Dursun Çiçek'e ait ıslak imzalı belgenin sivil savcılığa ulaşmasının ardından yapılacak işlem açıktır” diyen Aydın, “Belgenin altındaki imza kurumlar tarafından onaylanmış, içeriği de suç teşkil ettiğine göre savcılık ilgililer hakkında ceza davası açacaktır. Olması gereken prosedür budur. Ağır ceza mahkemesinde ‘darbeye teşebbüs', ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik'ten dava açılmasını bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: Star / Vakit

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri