Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4 Mühendisin dosyası yeniden açıldı

03.12.2010 09:18
Aselsan'da görevli 4 mühendisin intiharlarıyla ilgili dosya yeniden açılıyor.
Ergenekon savcılarından Fikret Seçen, dosyayı cinayetten soruşturulması için Ankara'ya gönderdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iki yıl önce kapattığı Aselsan intiharları dosyasınıAnkaraÖzel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı yeniden açıyor.Ergenekonsoruşturmasını yürüten savcılardan Fikret Seçen, Aselsan dosyasını Ankara'ya sevk etti. Bu aşamadan sonra Aselsan'da milli tank projesini yürüten mühendis Hüseyin Başbilen ile F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol ve şifreleme sistemleri üzerine çalışan mühendisler Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Burhaneddin Volkan'ın sır intiharları sil baştan soruşturulacak. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün elde ettiği belgelere göre Aselsan dosyası,Deniz KuvvetleriKomutanlığı içinde yapılanan casusluk çetesiyle ilgili soruşturma sırasındaİstanbulÖzel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından incelenmeye başlandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki casusluk ve şantaj çetesine yönelik operasyonda ele geçirilen bir harici bellek içerisinde bulunan ipucu niteliğindeki notlarda, "Aselsan ve SAGEM'e yoğunlaşalım, sorun çıkaranlar var. Sorunun kaynağı bulunmalı, gereken yapılmalı" şeklinde talimatlar bulunduğu ortaya çıkmıştı. Yapılan soruşturma sonucunda Seçen, daha önce "olağan intiharlar" olarak değerlendirip kapatılan 4 olayın intihar değil, cinayet olabileceği yönündeki emarelerin güçlü olduğuna kanaat getirdi. Aynı kurumda farklı zamanlarda görev yapmış 4 kişinin kısa aralıklarla art arda intihar etmesinin mümkün olmadığını düşünen Seçen, "Aselsan intiharları"nın cinayet olabileceği yönündeki şüpheleri doğrulayan bulgulara da ulaştı.

CİNAYET BULGULARI...

Fikret Seçen, bunun üzerine 12 Kasım'da olayların gerçekleştiği yer Ankara olduğu için görevsizlik kararı ile 2010/1323 soruşturma muhabere numaralı dosyayı Ankara'ya gönderdi. Dosya, ölümlerin arkasında bir örgütün var olabileceği şüphesiyle Ankara'da Özel Yetkili Savcılık tarafından soruşturulacak. Özel Yetkili Savcılık, Başbilen, Ünal ve Yançeken dosyalarını baştan sona inceleyecek. Seçen, Deniz Kuvvetleri çetesiyle ilgili soruşturmada uzman polislerle yaptığı incelemeler sonrasında Başbilen, Ünal ve Yançeken ve Volkan'ın cinayete kurban gittiği yönünde bulgular elde etti. Savcı Fikret Seçen, Hüseyin Başbilen'in ikiz kardeşi Hasan Başbilen'in kardeşinin ölümüyle ilgili dikkat çektiği çelişkileri araştırmaya değer buldu. Bu çelişkiler soruşturma belgelerinde şöyle sıralandı:


'Öldükten sonra milli tank projesi kayboldu'

Başbilen milli tank projesi üzerinde çalışıyordu ve grubun beyni idi. Sunum yapacağı gün ortadan kayboldu. Ölü bulunduktan sonra projesiyle ilgili çalışmalar kayboldu.

Olay yeri raporunda ölünün bileğinde 10 cm., boynunda ise 20 cm. kesikler olduğu yazıldı. Ancak Adli Tıp Raporu'nda "2 cm. boyun kesiği var" deniyor. Bu çelişki aydınlatılmadı.

Maket bıçağında kan olduğu halde Başbilen'in elinde kan bulunmamıştır. Eğer olay intihar olsaydı ölünün eline mutlaka kan bulaşması gerekirdi.
Adli Tıp Raporu'nda bir kişinin aynı anda hem bileğini, hem de boğazını kesemeyeceği ve böyle bir intihar şeklinin olamayacağı belirtilmektedir.


Art arda yaşanan intiharlar

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı yeni soruşturmayı bu şüpheli noktalar üzerine yoğunlaşarak yürütecek. Hüseyin Başbilen, 7 Ağustos 2006'da Ankara Pursaklar'da, otomobilinin içinde bileği ve boğazı kesilmiş halde bulunmuştu. Aselsan'da bir süre çalışan Halim Ünsem Ünal kafasına tek kurşun sıkılmış halde 17 Ocak 2007'de Eymir Gölü kenarında bulunmuştu. Bir diğer Aselsan çalışanı Evrim Yançeken ise bu olaydan 9 gün sonra altıncı kattaki evinden düşmüştü. Aselsan'ın genç mühendislerinden Burhaneddin Volkan da, Ankara'da vatani görevini yaparken Ekim 2007'de yine şüpheli bir şekilde intihar etmişti.


SABAH GAZETE

 

Bu haber toplam 908 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri