Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

40 bin polis memuru alınacak

02 Eylül 2008 / 16:07
Polis sayısını AB standartlarına çıkarmak isteyen Emniyet'in hedefi 240 bin polis memuru ile hizmet etmek. Bu amaçla 40 bin polis memuru alınacak.

Yeni dönemde, hırsızlık, gasp, terör, çete suçluları polisten kaçamayacak, şehir içindeki polis kovalamacaları da yaşanmayacak. Küçük bir çantaya sığacak şekilde dizayn edilen çivili bariyerler, bayan polisler tarafından bile rahatlıkla kullanılabiliyor.

Artık polisten kaçış sona eriyor. Emniyet, otomobil kontrolleri sırasında kaçışları önlemek için yeni bir yöntem kullanmaya karar verdi: “Çivili bariyer...”

Emniyet Genel Müdürlüğü, aramalardan kaçan araçları durduracak sistemleri değerlendirmeye aldı ve Amerikan polisinin yıllardır kullandığı “çivili bariyer” sistemini kullanmaya karar verdi. Bu çalışma için Asayiş Daire Başkanlığı görevlendirildi.

Ardından, “çivili bariyer” üreten ABD'li firmalarla irtibata geçen emniyet, firma uzmanlarını Türkiye'ye çağırarak bilgi aldı ve bariyerlerin satın alınmasına karar verildi. Bunun için önce bariyerleri kullanacak polisler belirlendi, ardından da eğitim verildi. Polislerin eğitiminin bitiminden sonra bariyerler illere dağıtıldı. Artık kontrol noktasından kaçan araçlar, çivili bariyer sistemiyle durdurulacak. Polis kontrol noktasının hemen ilerisinde ayrıca bir ekip daha görev alacak.

Ekip, kaçan araçların hızlanmasına fırsat vermeyecek yakınlıkta olacak. Bariyeri kullanma yetkisi bulunan bu ekip, herhangi bir aracın kaçışını görür görmez hemen bariyeri yere fırlatacak. Tek kişinin rahatlıkla kullanabildiği ve oldukça pratik bir şekilde açılan çivili bariyerin üzerinden geçen aracın tekerine çiviler saplanacak. Saplanan çiviler, bariyerdeki yuvasından ayrılarak, aracın tekerinde kalacak. Çivilerin içi delik olduğu için, tekerin içindeki hava, bu delikten dışarı sızacak. Böylece aracın takla atma riski ortadan kaldırılarak, birkaç yüz metre sonra durmak zorunda kalacak. Uygulama öncelikle Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük illerde başlayacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri