Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

40 Yaş Altı Başörtülüler Giremez

08 Kasım 2008 / 12:54
TSK tesislerinde "40 yaş altı olanlar başörtülü dahi olsalar giremezler" kuralını uygulamaya başladı.
Manisa'daki 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen yemin törenine, 40 yaşın altındaki başörtülü asker yakınlarının alınmadığı iddia edildi. Türkiye'nin dört bir yanından çocuklarının mutluluğunu paylaşmak için gelen aileler, yemin törenini tel örgünün arkasından seyretmek zorunda kaldı. Kendilerine çifte standart uygulandığını belirten asker yakınları, "Bizi başörtülü olarak içeriye almıyorlarsa, o zaman evlatlarımızı da askere almasınlar." diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Türkiye'nin dört bir yanından Manisa'da vatani görevini yapan çocuklarının yemin törenine gelen aileler, günlerce yemin törenini bekledikten sonra sabahın erken saatlerinde geldikleri nizamiye önünde kuyruğa girdi. Ancak asker yakınları içeriye alınırken yapılan kimlik kontrolü sırasında ilginç bir olay yaşandı. Asker yakınlarının iddiasına göre kimlik kontrolünda, 40 yaşın altında olan başörtülü bayanlar içeriye alınmadı. Uygulama karşısında şaşkınlığını gizlemeyen asker yakınları yakınlarının yemin törenini tel örgülerin ardından izzlemek zorunda kaldı. Maruz kaldıkları uygulamanın büyük bir haksızlık olduğunu ifade eden aileler, bu muameleyi haketmediklerini söylediler.

Kardeşinin yemin töreni için geldiğini söyleyen Rabia K., yaşadıklarını şöyle anlattı: "Nizamiyede görevli askerler, 40 yaşından küçük başörtülü hanımların, başını açmadan içeriye giremeyeceğini söyledi. Yanımda 57 yaşındaki halam vardı, onu aldılar. Biz de diğer mağdurlarla birlikte az ileride, tel örgü arkasından töreni seyretmek zorunda kaldık. İçim burkuldu."

Genç Bayanlar Başörtülü Olsa Bile Alınmaz
TSK'ya ait tesislerde son dönemde uygulamaya konulan yeni başörtüsü kriterinde, yaş faktörü öne çıkartılıyor. Genç kızlar ve bayanlar türbanlı değil başörtülü olsalar bile içeri alınmıyorlar. Kapılarda bu kural gayrı resmi olarak 40 yaş biçiminde uygulanıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1406 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri