Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

43 STK: İstifa Et Öymen

14.11.2009 17:16
Diyarbakır'da 43 sivil toplum kuruluşu CHP'li Öymen'e tepki gösterdi. Öymen, istifaya davet edildi.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Onur Öymen'in 'Dersim isyanı' sözlerine tepkiler devam ediyor. Öymen'e Tunceli'den Diyarbakır'dan da tepki geldi. İldeki 43 sivil toplum kuruluşu ortak bir açıklama yaparak Öymen'i istifa etmeye çağırdı.

 

Diyarbakır'da 43 sivil toplum kuruluşu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in demokratik açılım ile ilgili konuşması sırasında ''Dersim isyanı'' sözlerine tepki gösterdi. Sivil toplum kuruluşları adına açıklamayı Diyarbakır Demokrasi Platformu'ndan Harika Peker okudu. Tüm-Bel Sen Diyarbakır Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında, Öymen'in açıklamasının Meclis tarihine kara bir leke olarak geçtiğini vurgulandı. Şiddeti ve savaşı dayatanların, tarihin karanlık sayfasında insanlık ailesi tarafından lanetlenmiş kişilikler olarak yer aldığını söyleyen Peker, "CHP sözcülerine hatırlatmak gerekir ki, annelerin evlat acısının, akan kardeş kanının üzerinden statükolarını ve iktidarlarını sürdüren hiçbir siyasal anlayış varlığını sürdürememiştir." diye konuştu.

 

CHP siyasetini yürütenlerin tarihten gerekli dersleri çıkarmaları için bir kez daha yakın tarihe bakmalarını hatırlatmak istediklerini dile getiren Peker şunları söyledi: "Bu nedenle Meclis'te yaptığı açıklamayla şiddet ve çatışma ortamını körükleyerek, daha fazla evlat acısının yaşanmasını isteyen, vicdanı duygulardan yoksun Onur Öymen'i ve onu alkışlayan zihniyeti kınıyoruz. Başta CHP'nin bölge örgütleri olmak üzere, kendine sosyal demokratım diyen, halkların kardeşliğini savunan şahsiyetleri CHP'den istifa etmeye çağırıyoruz."

Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri