Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

48 Yıl Sonra Günışığına Çıktı

20 Mayıs 2008 / 02:36
27 Mayıs'ın kudretli albayı Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş, tam 48 yıl saklanan bir sırrı açıkladı;
Türkeş 48 yıl saklanan sırrı açıkladı
27 Mayıs'ın kudretli albayı Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş, tam 48 yıl saklanan bir sırrı açıkladı: Komutanların çocukları Cemal Gürsel'in evsahipliğinde Çankaya Köşkü'ndeki düğünle sünnet edildi. 8-10 çocuğun arasında ben de vardım.

Cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesi 27 Mayıs'ın 48. yıldönümünde ilginç bir ayrıntı gün ışığına çıktı. Darbenin ardından komutanların çocuklarına Çankaya Köşkü'nde toplu sünnet düğünü yapıldığı ortaya çıktı.

Sünnet olanlar arasında bugün MHP Ankara Milletvekili olan, 27 Mayıs sabahı müdahalenin bildirisini radyodan okuyan dönemin Albayı Alparslan Türkeş'in oğlu Yıldırım Tuğrul Türkeş de vardı. Türkeş, Çankaya Köşkü'nde sünnet olduğunu bir davet sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de aktardı. Gül, "Gerçekten mi?" diye şaşkınlığını dile getirdi.

EMİR BÜYÜK YERDEN...

Türkeş, 1960 Temmuz'unda düzenlenen sünnet düğününü şu şekilde aktardı: "Babam beni sünnet ettirecek, o zaman komutanlarla sohbet sırasında bunu gündeme getiriyor. Sünnet çağına gelmiş diğer komutanların çocukları da ortaya çıkıyor. Sünnet edilecek çocuk sayısı 8-10 kişiyi bulunca, Cumhurbaşkanı Gürsel devreye giriyor. Gürsel Paşa, 'en iyisi sünnet düğününü Çankaya Köşkü'nde yapalım' teklifinde bulunuyor. Emir büyük yerden. Bir de resepsiyon türü bir şey verildi.”

FORSLU SÜNNET YASTIĞI

Fotoğraflarda yastıkta Cumhurbaşkanlığı Forsu damgasının yer alması dikkat çekiyor. Tuğrul Türkeş'in annesi, Alparslan Türkeş'in ilk eşi Muzaffer hanım ile babası Alparslan Türkeş'in Tuğrul Türkeş'in başında çektirdikleri fotoğraflar da o günün tarihi havasını yansıtıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri