Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5 aylık doğdu ve 460 gram

19 Mayıs 2008 / 19:41
Batman da 5 gün önce Dünyaya gelen 460 gramlık bebek görenleri şaşırtıyor. Doktorlar bebeği yaşatmak için büyük çaba sarf ediyor. 5 aylık olarak doğan bebek yoğun bakımda...
Yılmaz Ekinci / BATMAN

Normal doğumla dünyaya gelen 460 gramlık bebek yoğun bakım ünitesinde tutularak yaşatılmaya çalışılıyor. 5 gün önce Emin ve Fatma Gültekin çifti kontrol amaçlı geldikleri hastaneye aniden sancılanınca Fatma Gültekin prematüre bebek dünyaya getirdi. Normal doğum ile dünya'ya gelen bebek 460 gram olarak doğdu. 5 gündür solonum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veren bebek için doktorlar sefer olmuş durumda. Bebeği yaşatmaya çalışan doktorlar bebeğin yaşaması durumunda Türkiye'de bu durumda yaşayan on bebekten biri olacağını söylediler.

Batman Medical Park Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Edip Ünal “Bu bebek 22. Gebelik haftasında 460 gr olarak 4 gün önce dünyaya geldi. Bir taraftan da baktığımız zaman 25 haftadan düşük ve 500 gr. Ağırlığın altındaki bebeklerin yaşama şansları çok düşük olduğunu biliyoruz. Bu bebek Türkiye de en iyi koşullarda veya merkezlerde bile yaşama şansı çok yüksek değildir. Eğer biz bu bebeği yaşatırsak Türkiye de bu türden yaşayan on bebekten bir tanesi olacak” dedi.

460 GRAMLIK BEBEĞİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Doktor Ünal “Bu tür bebekler için dışarıda onlara sağladığımız koşul anne karnındaki gibi olmuyor. Aşırı prematüre doğan bebekler yaşasa bile ileride kafa içine kanama, görme problemleri, zihinsel gelişimi ile ilgili sorunlarla karşılaşabiliriz” dedi. Dr. Edip Ünal amacımız bu bebeği yaşatırken bu komplikasyonları en aza indirmektir. Hastane olarak 5. gününde olan bu bebeği yaşatmak için solunum cihazına bağlı tutuyoruz. Ve bebekler çok stabil bebekler değil diyen Ünal her şeyin beklediğimiz gibi değil, iki üç gün sonra ne olacak belli değil ancak elimizden geleni yapıp bebeği yaşatmaya çalışacağız” diye konuştu.

Batman da daha önce 7.5 Kgr ağırlığında bebek dünyaya gelmişti.

Haber 7
Kaynak:
Bu haber toplam 3708 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri