Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5 üniversite bölünüyor

08.04.2009 11:42
YÖK öğrenci sayısı 40 bini aşan üniversitelerin bölünmesi için bir komisyon kurdu. Komisyon raporuna göre 5 üniversitenin bölünmesi bekleniyor.
YÖK Genel Kurulu toplantısında gündeme gelen “İstanbul, Marmara, Gazi, Selçuk ve Uludağ üniversiteleri ile nüfusu 40 bini geçen diğer bazı üniversitelerin bölünmesi” konusunda araştırma yapmak üzere oluşturulan komisyon, hangi üniversitenin kaça bölüneceği, isimlerinin aynı kalıp kalmayacağı gibi konular ile önerilerin dile getirildiği bir rapor hazırlayarak Genel Kurula sunacak. Konu üzerinde uzlaşma sağlanması halinde kanun teklifi hazırlanacak.

YÖK Başkanı Özcan, bazı üniversitelerin öğrenci nüfusu açısından çok büyüdüğünü, bu nedenle idarelerinin zorlaştığını belirterek, “Onları yeniden yapılandıralım istedik” dedi.

İLK AŞAMADA 5 ÜNİVERSİTE

Bu konuda çalışma yapmak üzere YÖK bünyesinde bir komisyon kurulduğunu bildiren Özcan, komisyonun özellikle nüfusu 40 bini geçen üniversiteleri değerlendireceğini, hangi üniversiteyi uygun görürse bu konuda öneri getireceğini belirtti. Özcan, ilk aşamada 5 üniversiteyi düşündüklerini ifade ederek, “Bunlar kocaman üniversiteler. Öğrenci nüfusları fazla ve idare etmek çok zor oluyor. Ayrıca dağınıklar, şehrin her tarafına dağılmış durumdalar” diye konuştu.

“KENDİ BAŞLARINA BİR ÜNİVERSİTE OLACAKLAR”

Bölünecek üniversitelerin isimlerinin aynı kalıp kalmayacağı konusundaki soru üzerine Özcan, bu konudaki çalışmanın henüz tamamlanmadığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Kendi başlarına bir üniversite olacaklar. Eskisi olduğu gibi kalacak. Ayrılana da yeni rektör seçilir, idari kademelerin hepsi olur. Yani yeniden teşkil edilecek. Yeni bir üniversite gibi düşünün. Mesela Paris'teki Sorbonne Üniversitesi-1, Sorbonne Üniversitesi-2 gibi Gazi-1, Gazi-2 de olabilir, başka isimler de verilebilir.”

Üniversitelerin görüşlerinin alınıp alınmayacağı sorusuna Özcan, “Bu üniversitelerin çoğu zaten kendileri istedi. Mesela Selçuk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi bunu istedi” yanıtını verdi. Özcan, çalışmanın “en kısa zamanda tamamlanacağını” kaydetti.

Bu haber toplam 1366 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri