Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5 Yıl Daha Ucuz Elektrik Alacak?

09 Temmuz 2008 / 09:32
Özel teşvikler getirilen 49 ildeki yatırımlar 2012 yılına kadar enerji desteğinden yararlanabilecek. Enerji teşviğinden yararlanacak illerin listesi şöyle
Hazine Müsteşarlığı’nın 2004 yılında çıkarılan 5084 sayılı "Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"la getirilen enerji desteğinin uygulamasına ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu yasa ile belli bir sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyinin altındaki 36 ilde yapılacak yatırımlara çeşitli teşvikler getirilirken, daha sonra çıkarılan 5350 sayılı yasa ile kapsamdaki il sayısı 49’a çıkarılmıştı. Enerji desteği uygulamasından hayvancılık, organik ve biyo teknolojik tarım, kültür mantarı yetiştiriciliği ve kompostu, seracılık, sertifikalı tohumculuk ve soğuk hava deposu ile imalat sanayi, madencilik, turizm konaklama tesisi, eğitim veya sağlık alanlarında faaliyet gösteren, fiilen ve sürekli olarak asgari 10 işçi çalıştıran yeni işletmeler yararlanabiliyor. Yasa kapsamındaki sektörlerden; entegre tesisler dahil üretim tesisleri ile, bu tesislere ait idari ve teknik birimler enerji desteğinden yararlandırılıyor.

Destek oranı

2007 yılı Mayıs ayı ve sonrası dönem için asgari 10 işçi çalıştıran işletmelere enerji desteği oranı yüzde 20 olarak uygulanıyor. Bu orana, yeni işletmelerde, 10 işçinin üzerinde istihdam edilen işçiler ve diğer bazı koşullar için 0.5’er puanlık ekleme yapılıyor. Yararlanılabilecek enerji desteği oranı, organize sanayi bölgesi veya endüstri bölgelerinde kurulu işletmeler için elektrik enerjisi giderlerinin yüzde 50’sini, diğer alanlarda kurulu işletmeler için yüzde 40’ını geçemiyor. Enerji desteği uygulaması, 31 Aralık 2008 tarihine kadar yapılacak.

Hangi iller var

Enerji teşviğinden yararlanacak iller şöyle: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Kırşehir, Malatya, Mardin, Muş,Ordu, Osmaniye, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Uşak, Van, Yozgat, Artvin, Kütahya, Çorum, Nevşehir, Elazığ, Niğde, Kahramanmaraş, Rize, Karaman, Trabzon, Kastamonu, Tunceli, Kilis.

Kupa bitti, sıcaklar arttı, kesinti yok

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, arz talep dengelerinde sıkıntı olduğu ve bu nedenle elektrikte gezdirme yöntemiyle kesinti yapıldığı iddialarına karşılık, "Bazıları soruyordu Avrupa maçları yayınlanırken kesinti olacak mı, diye. Avrupa Kupası geçti, sıcaklar da arttı. Hiçbir yerde kesinti filan yok. Tekrar tekrar söylüyorum, kesinti dolaştırılıyor, diye birşey yok" dedi. "Elektrikte gezdirme yönetmiyle kesinti yapıldığı"na ilişkin iddialara karşın Güler, şunları söyledi: "’Kesinti dolaştırılıyor’ deniliyor, böyle bir şey yok. Dağıtımda bazı yatırımlar yapılıyor, kablolar yer altına indiriliyor, trafolar değiştiriliyor. Bunlar yapılırken tabii ki elektrikler kesilecek. Siz de evinizde lambanızı değiştirirken şalteri indirmiyor musunuz? Gezdirme, mezdirme söz konusu değildir
Kaynak:
Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri