Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5. Avrupa Şiir Yarışması başladı

13 Kasım 2008 / 07:42
Avrupa’nın birçok ülkesinden her sene büyük katılımların olduğu Avrupa Şiir Yarışması bu sene 5. kez düzenleniyor
Platform Dergisi, gelenek haline getirdiği Avrupa Şiir Yarışmasının beşincisini düzenliyor. Büyük bir katılımın olması beklenen yarışma 31 Ocak 2009 tarihine kadar devam edecek.

5. Avrupa Şiir Yarışması ile alakalı Platform Dergisi Kültür Sanat Editörü H.Kerim Ece, "Platform şimdiye kadar yapılan dört şiir yarışmasında derece alanlarla birlikte her yarışmada beğenilen on şiiri bir araya toplayıp bir şiir güldestesi yani bir antoloji yapmak istiyor" diyerek konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:
"Eğer bu gerçekleşirse Avrupa bir ilke imza atılacak. Amatör bir dergi kendi imkanlarıyla Avrupa çapında her yıl şiir yarışmaları düzenliyor, sonra bunları gelecek nesillere kazandırmak üzere kitaplaştırıyor. Bu önemli ve güzel bir gelişme.

Gurbet edebiyatı,gurbetçi edebiyatı
Gurbet edebiyatı, gurbetçi edebiyatı, alamanyacı edebiyatı gibi sığ değerlendirmelerden uzak, Türkiye dışında yaşayan ama ana dili Türkçe olan şairlerin, yazarların emeği, hasılası, edebiyatımıza kazandırdıkları. Güzel Türkçe’mizin hoş nağmeleri, büyüleyici ifadeleri, kalıcı mesajları, ince ve hüzünlü sesleri...

Şair adaylarına her yıl olduğu gibi bu sefer de çağrı yapıyoruz
Şair adaylarına her yıl olduğu gibi bu sefer de çağrı yapıyoruz. Haydi arkadaşlar 5. Avrupa Şiir Yarışmasına katılmaya.
Sizler bu faaliyetin tek başına bir yarışma olmadığını biliyorsunuz. Bunu her yarışmada ifade ediyoruz. Amaç daha çok okumak, daha çok yazmak, ama daha iyi yazmak, daha kalıcı eserler ortaya koymak. Dilimizin ve edebiyatımızın varlığını bu topraklarda da sürdürmek. Gelecek nesillerimizin dil ve edebiyat bağlamında değerli mirasa sahip olmalarına aracı olmak. Yarışmamıza Hollanda’da yayınlanan ve Avrupa’da tek olan Kadın Dergisi’de destekleyerek gücümüze güç kattılar.Kadın Dergisi yöneticilerine teşekkür ediyoruz"
Yarışma şartnamesi ve ödüller ise şu şekilde açıklandı.

YARIŞMA ŞARTLARI:
1-Bu yarışmaya Avrupa’da veya Türkiye dışında (mesela Kıbrıs, Ortasaya, Ortadoğu, Avustralya’da) yaşayan şairler katılabilir. (Türkiye’de ikamet eden şairlerin katılması mümkün değildir.)
2-Yarışmaya gönderilen şiirler orijinal, daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış, hiç bir yarışmaya katılmamış olmaları gerekir.
3-Şiirlerde konu ve şekil serbesttir. Yani hece, serbest veya aruz olabilir. Ama şiirler belli bir seviyenin üzerinde olmaları gerekir.
4-Şiirler mümkünse kısa olmalı. Eğer uzun iseler iki bilgisayar sayfasından daha uzun olmamalı.
5-Şiirler bilgisayarda yazılmış olmalı. Mutlaka e-mail yoluyla bize ulaştırılmalı. Diskete/cd’ye alınmış şekilde ulaştırmak da mümkün. Posta ile gelenlerde sıkıntı yaşanıyor.
6-Her şair yarışmaya en fazla dört şiiri ile katılabilir.
7- Önceki yarışmamızdan üçüne katlan şairler 4. defa bu yarışmaya katılamazlar.
8-Yarışmacılar, kısa biyoğrafilerini, adreslerini, e-mail adreslerini bize mutlaka göndermeleri gerekir. Zira sonradan iletişim sorunu yaşanıyor.
9-Yarışmaya gönderilen şiirlerin telif hakları yarışmacılara ait olmakla beraber, Platform bu şiirleri dergide, internet ortamında veya olabilecek bir kitapta yayınlama hakkını saklı tutar.

* Yarışmadan amaç şiir yazmayı teşvik etmek ve yeni şairleri desteklemektir. Alıntı şiirlerle veya başkasından çalıntı yaparak yarışmalara katılmak hem hak ihlali ve hem suçtur. Böyle olduğu tesbit edilen katılımcılar teşhir edileceği gibi, mahkemeye de verilebilecek.
* Yarışmacılara başarılar diliyoruz.

YARIŞMANIN BAŞLAMA TARİHİ: 1 Aralık 2008
SON KATILIM TARİHİ: 31 Ocak 2009
SONUÇLAR Platform’un Mart/Nisan sayısında ilan edilecek. İmkan olursa bir şiir proğram organize edilecek ve derece alanlara bu proğramda ödülleri verilecek.

ÖDÜLLER:
Birinciye: 275 euroluk hediye
İkinciye: 225 euroluk hediye
Üçüncüye: 175 euroluk hediye
5 mansiyona: 50şer euroluk hediye

Şiirlerin gönderileceği adresler :

Postbus 9510
1006 GA Amsterdam

Tel: 0031 (0) 20 613 89 02
Fax: 0031 (0) 20 613 24 23

e-mail :
info@platformmedia.nl
Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri