Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

500 milyon dolarlık sanal ticaret

16 Haziran 2008 / 11:43
'Bugüne kadar Türkiye’de 1.5 milyon kişinin internetten alışveriş yaptı'
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı (ETİD) Kaan Dönmez, internette bahis, tatil siteleri hariç somut ürün satan alışveriş sitelerinin oluşturduğu pazarın geçen yıl Türkiye’de 500 milyon dolar büyüklüğe ulaştığını açıkladı. Dönmez, Türkiye’de bugüne kadar 1.5 milyon kişinin sanal alışverişle tanıştığını ifade etti.

‘KOBİ’deki genç aldırıyor’
Türkiye’de e-ticaret üzerinden alışveriş yapanların 30 yaş üstü olduğuna değinen Dönmez, 10 yıl önce yüzde 98’lerde olan erkek müşteri oranının yüzde 70’e gerilediğini söyledi. Dönmez, genç nüfusun Türkiye’de bu alanın hızlı büyümesinde önemli rol oynayacağını ifade etti. Tüketicilerin teknolojiyi ve yeniliği sevdiğini aktaran Dönmez şöyle konuştu:
“Hiçbir mağazada tüm ürünleri bulamazsınız ama internette var. Ayrıca büyük kentlerde pek çok ürün var ama insanların zamanı yok, küçük şehirlerde ise ya çeşit yok ya da pahalı. Bu noktada internet her ihtiyaca cevap veriyor.”
Şirketlerin elektronik ticarete temkinli yaklaştıklarını belirten Dönmez, bu konuda en çok KOBİ’lerin genç kuşaklarından destek gördüklerini açıkladı. Dönmez, “Özellikle KOBİ’lerde şirketin başında bulunanlar isteksiz de olsa, onların çocukları en büyük yardımcımız” dedi.

‘Altivi tüketiciyi net’ten kaçırdı’

Kaan Dönmez, geçtiğimiz günlerde Altivi’de yaşanan dolandırıcılığın yeni müşterilerin alışveriş kararlarını etkilediğini belirterek şöyle dedi: “Alışveriş kararları 4 ay sonraya taşındı. Eski müşteriler ise bu durumdan etkilenmedi.” Kullanıcıların internette kredi kartı numarası verirken endişe ettiklerine değinen Dönmez, “Faksla kredi kartı gönderen var. Bunu daha çok kişi görür” dedi.
Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri