Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

65 bin mağazada kriz indirimi

21 Kasım 2008 / 18:15
Yaşanan ekonomik krizden etkilenen esnaf, yarın görülmedik bir kampanya başlatıyor. İşte 65 bin noktada yüzde 75'e varan indirimin yapılacağı kampanyanın ayrıntıları...
Yaşanan ekonomik krizden etkilenen esnaf, yarın benzeri görülmemiş bir kampanya başlatıyor. 65 bin noktada yüzde 75'e varan indirimin yapılacağı kampanyaya İTO ve Büyükşehir destek veriyor.

Perakendeye nefes aldıracak ‘Alışveriş için gün bugündür’ kampanyası yarın start alıyor. Alışveriş tarihinin en kapsamlı kampanyası kapsamında İstanbul’da 14 bin şirket ve 65 bin noktada indirim yapılacak. Mağazalar ‘İhtiyaçlarınızı ertelemeyin, alışverişi kesmeyin’ çağrısı yapacak. 24 sektör derneğinin bir araya geldiği, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) liderliğinde ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle başlayacak kampanya, talep süresince devam edecek.

‘ERTELEMEYİN’

KONUYA ilişkin toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte basının karşısına çıkan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, piyasanın durmasının herkesi olumsuz etkilediğini söyledi. Yalçıntaş ‘Biz krizden etkilendiğimizden daha çok kriz dedikodusundan etkileniyoruz. İç talebi durdurmamamız lazım. Ekim ve kasımda iç talep düştü. Bu, krizden daha büyük bir tehlike. Piyasalarda yaprak kıpırdamaz duruma gelirsek kendi krizimizi oluştururuz. İstiyoruz ki insanlar kriz kaygısıyla ihtiyaçlarını ertelemesinler’ diye konuştu.

İŞSİZLİĞE ÇARE İÇİN BURDAYIZ

KAMPANYANIN geçerli olduğu işyerlerine stiker’ların asılacağını belirten İTO Başkanı Yalçıntaş, ileride İstanbul’u bölgesel bir alışveriş merkezi haline getirerek, ülkelerin İstanbul’da alışveriş yapmalarını sağlamak istediklerini söyledi. Kampanyanın işsizliğe olumlu katkı sağlayacağının da altını çizen Yalçıntaş ‘Firmalar, mecbur olduklarında işçi çıkarır. İnsanlar alışveriş yapar, firmalar satarsa bu sorun ortadan kalkar. Reel sektöre krizin bulaşmaması isteğimizdir. Bunun için buradayız’ dedi.

Vatandaş sebzesini halden alabilecek

BİRLEŞMİŞ Markalar Derneği (BMD) ve Tescilli Markalar Derneği (TMD)’nin Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nin (AMPD), başını çektiği kampanyaya gıdacıdan bijuteriye, hediyelikten giyime her marka kendine göre belirlediği bir indirim oranı ile girerken, Rami Gıda Toptancıları Başkanı Günay Kotil de, gıdacılar olarak üzerlerine ne düşüyorsa yapacaklarını ve ürünlerini yüzde 20 indirimle satacaklarını ifade etti. Anadolu Yakası Meyve Sebze Komisyoncuları Başkanı Mevlüt Yılmaz da kapılarını market ve pazarcıların yanı sıra vatandaşa da açacaklarını söyledi. Yılmaz, vatandaşın istediğinde alışverişini hallerden yapabileceklerini kaydetti.

MOL yüzde 90 indirimle açılıyor

Merter, Osmanbey ve Laleli’deki üreticiler bir araya gelerek MOL (Merter, Osmanbey, Laleli) adında bir marka yarattı. MOL marka ürünlerin satılacağı ilk mağaza 12 Aralık’ta yüzde 90 indirimli olarak Kurtköy’deki Atlantis Alışveriş Merkezi’nde açılacak. Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da toplam 56 MOL mağazası açacaklarını ve 7 binden fazla kişiye istihdam sağlayacaklarını söyleyen Merter Markalar Birliği İcra Kurulu Başkanı Oktay Özdemir ‘İsviçre’de, Almanya’da ve Finlandiya’da da mağazalar açacağız. Mağazalarımızın vitrinine koyacağımız ‘Haydi İstanbul’a logolarıyla hem bu kampanyayı hem de İstanbul’u tanıtacağız’ açıklamasını yaptı.

Bankalar son anda devre dışı kaldı

Star'ın haberine göre, kampanyanın sadece mağaza indirimleriyle sınırlı kalmaması ve taksit ötelemesinin de dahil edilmesi için bankacıların da devreye girmesi söz konusuydu. Ancak dünyayı kasıp kavuran ve Türkiye finans sektörünü de huzursuzluğa iten krize karşı, kredi konusunda tedbirler almaya çalışan bankacılar, ilk etapta kampanyaya dahil olamadılar.

Kaynak:
Bu haber toplam 1466 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri