Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

70 Bin Kişiye İş Müjdesi

17.06.2010 09:50
Emniyet, MEB ve Sağlık Bakanlığı'na alınması öngörülen yeni personelle ilgili kanun TBMM'de kabul edildi
TBMM'de kabul edilen kanun teklifine göre; Emniyet Teşkilatı'na 30 bin kadro ayrılacak. Bunun 20 bini polis ataması, kalanı ise yeni uygulamaya sokulacak olan 'başpolis' ve 'kıdemli başpolis'lik için kullanılacak. MEB'e de 70 bin kadro tahsis edildi, bu yıl içinde 25 bin öğretmen alımı gerçekleştirilecek. Sağlık Bakanlığı da 13 bin sözleşmeli personel alıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 30 bin kadro ihdas edilecek, Emniyet teşkilatında "kıdemli başpolis" ve "başpolislerin" çalıştığı dönem başlayacak.

Bazı Kanunlarda ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 30 bin kadro ihdas edilecek, bunun 20 bini polis ataması için, 10 bini de "kıdemli başpolis" ve "başpolis" için kullanılacak.

BİR YAŞ YÜKSELTİLDİ

Polis meslek eğitimine alınacaklarda yaş sınırı 27'den 28'e çıkarılacak. Askerliğini yapanlarda 29 olan yaş sınırı ise 30'a yükseltilecek. Buna göre, en az 4 yıllık yüksek öğretim kurumları ve bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olan, sınav tarihi itibariyle 28 yaşından gün almayan erkek ve kadınlarla, askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınabilecek. Kanun, polis teşkilatında "Kıdemli başpolis memuru" ve "Başpolis memuru" unvanlarını getiriyor.

10 YIL HİZMET VERENLER

Seçilecek en az 10 yıl görev yapan veya 35 yaşından gün alan polis memurları arasından "başpolis memuru" kadrolarına, başpolis memuru olarak 6 yıl görev yapanlar arasından "kıdemli başpolis memuru" kadrolarına atama yapılabilecek. Kıdemli başpolis, başpolis memurundan, başpolis ise polis memurundan hiyerarşi açısından üstün olacak. Polis Akademisi'nde öğrenim gören ve sigortalı oldukları için yetim aylıkları kesilen öğrencilerin aylıkları, öğrenim sürelerince kesilmeyecek.

25 BİN ÖĞRETMENE TAYİN

İçişleri Bakanı Beşir Atalay yaptığı teşekkür konuşmasında, 4 bakanlığı ilgilendiren bir teklifi kabul ettiklerini belirterek, "Polislerimizde emekli olana kadar hiçbir değişiklik olmuyordu, artık rütbeleri olacak. Hem bir maaş imkanı doğdu hem de emeklilikleri 55 yaşına kadar uzatıldı" dedi.

Yasaya göre ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı'na 70 bin kadro ihdas edilecek, bu yıl içinde 25 bin öğretmen alınacak.


Sağlıkta da alım

İşsizlik rakamlarının düşmesinden sonra bir iyi haber de Sağlık Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, taşra teşkilatı hizmet birimlerinde çalıştırılmak üzere 13 bin 327 sözleşmeli sağlık personeli alacak. 657 Sayılı yasaya göre 4-B statüsünde çalıştırılacak sözleşmeli personelin 12 bin 231'inin yerleştirmesi ÖSYM tarafından merkezi sistemile, bin 96 diş tabibi ve eczacı ise kura yoluyla yerleştirme yapılacak. Sözleşmelilerin 790'ı diş tabibi, 306'sı eczacı, 5 bin 865'i hemşire, 2 bini ebe, bin 950'si sağlık memuru, 2 bin 416'sı ise diğer sağlık personeli pozisyonlarında istihdam edilecek. Sözleşmeli olabilmek için 2008 KPSS'sine giren adaylar başvurabilecek. Başvurularla ilgili detaylar 16-23 Haziran 2010 tarihleri arasında ÖSYM tarafından ilan edilecek.
Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri