Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

700 tarihi eser vatanına dönüyor

15 Ekim 2008 / 12:24
Almanya'da, 2002 Yılında Ele Geçiren Frig, Yunan, Roma ve Bizans Dönemlerine Ait 700 Tarihi Eser, Kültür ve Turizm Bakanlığının 5 Yıllık Uğraşı Sonunda Ana Vatanı Türkiye'ye Dönüyor.
Almanya'da, 2002 yılında ele geçiren Frig, Yunan, Roma ve Bizans dönemlerine ait 700 tarihi eser, Kültür ve Turizm Bakanlığının 5 yıllık uğraşı sonunda ana vatanı Türkiye'ye dönüyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, madeni süs eşyaları, mücevher, haç ve mızrak uçlarından oluşan 700 parçanın, İzmir-Muğla civarından kaçırıldığının tespit edildiğini söyledi.

Düzgün, eserlerin 2002 yılında, Almanya'nın Bremen kentindeki bitpazarında bir Türk vatandaşı tarafından satılmaya çalışılırken Alman İnterpolü tarafından ele geçirildiğini, bakanlığın da Anadolu kökenli oldukları tespit edilen bu varlıkların iadesi için hemen gerekli girişimleri başlattığını anlattı.

Bu kapsamda, Dışişleri Bakanlığının konuyu Almanya Federal Suç Bürosu'na intikal ettirdiğini bildiren Düzgün, ''Söz konusu eserlerin İzmir-Muğla bölgelerinden kaçırıldığına ilişkin uzman raporları ve elde edilen bilgi ve belgelerle, eserlerin ülkemize iadesi için Bremen Başsavcılığına yasal başvuruda bulunduk. Sonuçta, savcılık bizim itirazımızı haklı buldu ve eserlerin Türkiye'ye iadesine karar verdi'' dedi.
sondakika
Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri