Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

700 yıllık tarihe içler acısı muamele

30 Temmuz 2008 / 14:27
Van'ın Gevaş ilçesindeki Selçuklu kümbetinin hemen bitişiğine beş katlı bir yurt binası inşa ediliverdi. Tarih katliamını, öğrencilerin şikâyet mektubu ortaya çıkardı

Van'ın Gevaş ilçesindeki Selçuklu kümbetinin hemen bitişiğine beş katlı bir yurt binası inşa ediliverdi. Tarih katliamını, öğrencilerin şikâyet mektubu ortaya çıkardı

“Sevgili Çekül...
Öncelikle hepimiz Van, Gevaş Yahya Kemal Beyatlı 4 -A sınıfı öğrencileri olarak ben Aleyna Arvas olmak üzere sizin Gevaş'taki birer üyeniz gibi hissediyoruz. Size bir konuda bilgi vermek üzere bu mektubu yazıyoruz. Gevaş'ta Selçuklular döneminden kalma çok güzel bir konumda olan Halime Hatun Kümbeti'nin arkasında bir liseye ait pansiyon yapılmak suretiyle görüntüsünün, tarihi görüntüsünün bozulduğunu söylemek istiyoruz. Sahip çıkacağınıza inanıyoruz.
Sevgiyle kalın.”

Tarihi 1335 yılına dayanan ve güzelliğini günümüze taşımayı başaran Selçuklu yapısı Halime Hatun Kümbeti, hemen yanına dikilen beş katlı yurt binasıyla katledildi. Kümbetin arkasındaki alanda geçen yıl Gevaş Çok Programlı Lisesi'nin inşasına başladı ve lisede yatılı okuyacak öğrenciler için de bir yurt inşa edildi. Kümbetin yanındaki ağaçlar kesilerek yer açılan yurt binasının bitirilmesiyle ortaya trajikomik bir görüntü çıktı. Tarih cinayetini sadece Gevaş Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu 4-A sınıfı öğrencileri fark etti. Öğrencilerin 18 Haziran'da Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'na (ÇEKÜL) yazarak kümbetin korunması için yardım talep etmesi üzerine haber internet sitesi medyakronik'te yer aldı.

Halime Hatun Türbesi 1335 yılında inşa edilmiş. Bazı kaynaklar Ahlatlı Pehlivan Havetoğlu Esed, bazıları ise Melik İzzeddin tarafından yaptırıldığını yazıyor.(Radikal)

Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri