Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

70'lik Mehmetçik şafağı göremedi

28.11.2009 17:15
Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığı'nda vatanı görevini yapan Türkiye'nin en yaşlı askeri, 70 yaşındaki Jandarma Er Ahmet Vatansever, teskeresine 3 ay kala solunum yetmezliği sonucu yaşamını kaybetti.

Adrese kayıt sistemine geçildiğinde askerlik yapmadığı ortaya çıkan ve bunun üzerine askere alınan emekli terzi olan Ahmet Vatansever, 70 yaşında gerçekleştirdiği vatani görevi sırasında yaşamını kaybetti. Solunum yetmezliği sonucu öldüğü öğrenilen Vatansever'in naşı cenazesi Yalova Merkez Camii'nde kılınan öğle namazının ardından askeri bir törenle Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.Ahmet Vatansever'in kızı Hülya Coşgün, babasının 88/4 tertip olarak vatanı görevini yaptığını ifade ederek, "Yıllarca askere gitmek istemişti. Fakat bazı evrakların eksikliğinden dolayı bu 70 yaşında gerçekleşti. Yaş haddini geçtiği için isterse askerlik yapmaya bilirdi fakat o bunu çok istedi. Teskeresine 3 ay kala solunum yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi."

Babasıyla askerdeyken sıklıkla görüştüğünü dile getiren Coşgün, "O askerliği severek yapıyordu. Defalarca söylemimize rağmen gelmek istememişti. Çok mutlu olduğunu söylüyordu. Askerdeyken en yaşlı asker olduğu için ödül almıştı" dedi.

2 çocuğu ve 4 torunu olan Ahmet Vatansever'in torunlarından Sevda Coşgün ise, dedesinin askerlik yaptığı yerde çok sevildiğini belirterek, "70 yaşında büyük bir hevesle askerlik yapıyordu. Teskeresine 3 ay kala kendisini kaybettik" diye konuştu

Bu haber toplam 1626 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri