Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Bu yıl hacı sayısında azalma olabilir”

26 Kasım 2008 / 09:29
Suudi Arabistan'da hac organizasyonundan sorumlu hükümet yetkilileri, bu yılki hacı sayısında geçen yıla oranla azalma olacağını açıkladı.
Çarşamba, 26 Kasım 2008 09:22

500 bin kişi kadar azalma olabileceğini tahmin eden yetkililer, sayının 3 milyon dolayında olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte bu yılki hac dönemi öncesi çok sayıda hac organizasyon şirketinin açığa çıkartıldığı belirtildi. Suudi Arabistan Hac Bakanı Fuat Al-Farisi, sahtecilik yapan çok sayıda turu ve şirketi ilgili hükümet birimleriyle ortak çalışma sayesinde gün yüzüne çıkardıklarını kaydetti. Hac Bakanı, "Bu bilgilere yerel hacı adayları için tahsis edilen ücretsiz telefonlara gelen aramaların takibi sayesinde ulaşıldığını" aktardı. Bakan suçluların para ve hapis cezasına çarptırılacaklarını ifade etti.

ARAFAT, MÜZDELİFE VE MİNA ARASINDAKİ TÜNELLER 2010'DA AÇILIYOR

Belediye ve Köy İşleri Bakan Vekili Habib Zeynelabidin, Arafat, Müzdelife ve Mina arasında kurulacak trenlerin en geç 2010 yılda faaliyete başlayacağını duyurdu. Saatte 70 bin hacıyı taşıyacak olan trenler, hacıları Camarat'ın dördüncü (Şeytan Taşlama) katına ulaştırarak Kral Abdülaziz yolunu trafiğe kapatacak ve büyük bir rahatlık sağlayacak.

Zeynelabidin, Camarat'taki üç katın yoğunluğu kaldırabilecekleri oranlara göre dağılımın yapılacağını, yaşlılar ve özel ihtiyaç sahibi hacıların ikinci kata taşınması için elektrikli arabaların tahsis edileceğini anlattı. Ayrıca beşi Kuzey, beşi Güney eğilimlerde toplan on araç yerleştirileceğini vurguladı.

Hacıların ikinci kata taşınması için üç ring yolu olacağını belirten Bakan Vekili, "Önümüzdeki yılın hac döneminde hacılar ringlerle dördüncü kata taşınacak, bununla birlikte trenlerin devreye girmesiyle beraber hac vazifesinin yerine getirilmesi çok daha kolaylaşacak" diye konuştu.

SAATTE 300 BİN HACI ŞEYTAN TAŞLAYABİLECEK

Şeytan taşlama katlarının bu yılki taşıma kapasitesi hakkında da bilgi veren Belediye ve Köy İşleri Bakan Vekili, zemin katın saatte 100 bin hacı, birinci katın saatte 80 bin hacı, ikinci ve üçüncü katların ise 120 bin hacıyı taşıyabileceğini dile getirdi.

Yürüyen merdivenlerin yaşlı hacılara büyük kolaylıklar sağlayacağını ifade eden Zeynelabidin, sıkışıklığın yaşanması durumda özel çıkışların bulunduğuna dikkat çekti.

Bu haber toplam 1436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri