Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“İsrail köyümüzü haritadan sildi!”

26 Ocak 2009 / 21:06
Aralık sonunda başlayan İsrail’in 22 günlük soykırımında, sivillerin yanında köyler de nasibini aldı. İsrail, Gazze’nin güneyindeki 200 evlik bir köyü tamamen yok etti.
Goma el-Bahabsa, köyüne geri dönerken İsrail savaş makinesinin hayatını geçirdiği yurdunun bir kısmını yıkmış olabileceğini düşünüyordu.

Ancak yıkımın büyüklüğünü 80 yaşındaki bu köylü bile tasavvur edemezdi. Bahabsa, TIMETURK’e, “Ayakta kalan hiçbir şey yok, hiçbir şey. Ev, cami, okul, her şey gitti” dedi.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki küçük tarım köyü sakinleri, bin 400’den fazla sivilin öldüğü ve binlercesinin de yaralandığı hava, deniz ve kara saldırılarında evlerinden kaçmak zorunda kaldı.

Köylülerden Abdullah Musleh, İsrail topçusunun evlerini hedef almaya başladığını bu yüzden kaçmak zorunda kaldıklarını anlatıyor.

İsrail’in 22 günlük saldırısının ardından geri gelen sakinler, sadece evlerinin değil tüm köylerinin yok edildiğini görmüşler. Musleh, “Her şeyimizi geride bırakmıştık. Geldiğimizde hepsi gitmişti. Köydeki 200 ev tamamen dümdüz edilmiş”.

Tüm köy boyunca kadınlar ve çocuklar evlerinin olduğu yerdeki yıkıntılarda göz yaşlarını tutamıyor.

Diğerleri yıkıntıları eleyerek eşyalarını bulmaya çalışıyor.

İnsan hakları gruplarına göre, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü 3 haftalık soykırımda 200 bin Filistinli evlerinden ayrılmak zorunda kaldı.

Filistin İstatistik Merkezi Bürosu, İsrail bombardımanıyla 4 bin 100 evin tamamen yıkıldığını ve 17 bin evin de hasar gördüğünü bildirdi.

İsrail’e inat yeniden!

Diğer tüm sakinler gibi Ahmet Masalha da, köyünün halinden dehşete düşenlerden: “İsrail tüm köyü haritadan silmiş”.

Diğer bir köylü Amgad Sahwish, toz ve molozlar üzerinde dolaşırken hala olanlara inanamış. Sahwish şunları söyledi: “İsrail sadece binaları bombalamamış. Tüm köyü dümdüz etmişler. Bu köyden kimse bu molozların kendi yurdu olduğuna inanamaz”.

Küçük tarım toplumunun tarlaları da yıkımdan nasibini almış.

Köyün yaşlılarında Bahabsa, ağaçların söküldüğünü sonra gömüldüğünü ve hatta su kuyularının kapatıldığını anlatıyor.

Yanmış ve ezilmiş zeytin, limon ve portakal ağaçları toprağın üzerinde yatıyor. Yıkıntılar arasında ölmüş tavuklar, koyunlar ve keçiler de var.

İsrail savaş makinesinin gözden kaçırdığı bir zeytin fidesini almak için eğilen Fayez Selim, “Hayatımda böylesi bir yıkım tasavvur edemezdim” diye konuştu.

Diğer köylüler gibi o da, İsrail’in yıkım gücünün kazanmasına izin vermemekte kararlı.

Şimdi enkaz haline gelen Guhr el-Deek’in çok uzun zaman böyle kalmayacağına tüm kalbiyle inanan Selim, “Toprağı yeniden ekeceğiz. Ne olursa olsun yeşil köyümüz yeniden ayağa kalkacak” diye konuştu.


Kaynak:
Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri