Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

9 müslüman ABD'ye Neden Alınmadı

02 Ocak 2009 / 11:46
ABD'nin başkenti Washington'da geleneksel kıyafetleriyle uçağa binen bir grup Müslüman, havalimanı güvenliği tarafından uçuştan alıkonuldu.
Uçakta bulunan yolcuların ihbarı üzerine yaşanan olayın bir yanlış anlamadan kaynaklandığı ortaya çıkınca, aralarında 3 çocuğun da bulunduğu grup üyeleri yeniden uçağa alındı.

Washington'daki Ulusal Reagan Havalimanı'nda yaşanan olay, ABD'de halkın Müslümanlara bakış açısını ortaya koydu. Geleneksel kıyafetleriyle AirTran'a ait bir uçağa binen bir grup Müslüman, havalimanı güvenlik görevlilerince uçuştan alıkonuldu. Bir anda neye uğradıklarını anlayamayan grup üyeleri, uzun süren sorgulamaların ardından yeniden uçuşa alındı.

Olayın ardında bir yanlış anlamanın yattığı belirtildi. 9 kişiden oluşan gruptan 1 kişi haricinde tamamının Amerikan vatandaşı olduğu kaydedilirken, aralarında 2, 4 ve 7 yaşlarında 3 çocuk ile, bir anestezi uzmanı ve bir avukatın bulunduğu bildirildi. FBI ajanlarının sorgusundan geçen grubun uçuştan alıkonulmasına neden olarak ise, yolculardan birinin grubun kendi arasında yaptığı konuşmaları şüpheli bularak, durumu uçuş ekibine bildirmesi olduğu açıklandı. Daha sonra grup üyeleri adına bir açıklama yapan Kashif Irfan, "Kardeşim Atıf ve eşi kendi aralarında kabine girdikleri sırada yerlerine doğru ilerlerken, uçağın en güvenli yerinin neresi olduğunu tartışıyorlardı. Daha sonra da kardeşim pencereden dışarı baktığında uçağın motorunu gördüğünü söyledi. Bu sırada yolcular arasında bulunanlardan iki kişi, konuşmalardan şüphelenmiş. Tabi bu bizim geleneksel kıyafetlerimizle uçuşa katılmamız ve büyük oranda da Müslüman olmamızdan kaynaklanıyor" dedi.
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri