Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

90 bin adaya daha üniversite fırsatı

08 Ekim 2008 / 07:32
Başvuruları bugün başlayacak üniversite ek yerleştirmelerinde kontenjan sürprizi yaşandı. 40 bin civarında beklenen ek kontenjanlar 90 bini buldu.
Yükselokul hayali kuran gençlere, üniversite kapısı açıldı.

Başvuruları bugün başlayacak üniversite ek yerleştirmelerinde kontenjan sürprizi yaşandı. 40 bin civarında beklenen ek kontenjanlar 90 bini buldu. Üniversiteli olmak isteyen gençler için çoğunluğu önlisans (iki yıllık yüksekokul) olmak üzere 90 bin kontenjan umudu doğdu. Buna göre ekim ayında 23 bin 500'ü lisans (fakülte), 66 bini de önlisans kontenjanına yeni öğrenci yerleştirilecek.

Ek kontenjanların yüksek çıkmasında, çoğunluğu yüksekokullar olmak üzere bu yıl 56 bin öğrencinin kazandığı bölüme kayıt yaptırmaması etkili oldu. ÖSS sonrasında yapılan üniversite yerleştirmelerinde de 24 bin kontenjan boş kalmıştı. YÖK ise geçen ay sürpriz yaparak üniversitelere 8 bin 813 yeni kontenjan vermişti.

Ek kontenjan kılavuzunun dağıtımının 'araya bayram girmesi nedeniyle' önceki gün başlayabildiğini kaydeden ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, "Bugün bazı yerlere kılavuz ulaşmayabilir ama perşembe günü tüm merkezlerde olacak. Ayrıca kılavuzu internete de koyduk. Adaylar buradan da yararlanabilir." dedi. Kazandığı halde kaydolmayan aday sayısının 56 bini bulmasını 'aday sayısı ile yükseköğretim kontenjanlarının çoğalmasına' bağlayan Yarımağan, bu yıl üniversite kontenjanlarının yüzde 25 civarında artırıldığını hatırlattı.

Ek yerleştirmeye başvurmak için adayların 13 Ekim'e kadar süresi var. Ek yerleştirmeye, merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar (açıköğretim fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) başvuramıyor. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için yerleştirilmemiş veya açıköğretim fakültesinin 'kontenjansız programlarına yerleştirilmiş' olmak gerekiyor.

(Zaman)
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri