Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

938 yıl sonra BİR İLK

02.09.2009 02:31
Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Savaşı 938 yıldan sonra ilk kez gerçek parametreleriyle canlandırılmaya çalışılıyor.
İngiltere'nin Birmingham ve ABD'nin Princeton üniversiteleri 1071 Malazgirt savaşında Bizans ordularının Selçuklu Türklere karşı aldığı ağır yenilgiyi internette canlandırmak için çalışmalara başladı.

2011 yılında tamamlanması beklenen bu çalışmalarda Türk dünyasını Batı dünyasına getiren bu önemli savaşın gerçek boyutları irdeleniyor.

Yani, Bizans ordularının başındaki komutan Romen Diyojen ile; Alparslan'ın komutasındaki Selçuklu ordusunun uyguladıkları savaş taktikleri canlandırılacak ve Bizans ordusunun uğradığı büyük bozgunun nedenleri ortaya çıkartılacak.

Bu ilginç çalışmalarda o dönemdeki orduların uyguladıkları savaş taktiklerinden, orduların eğitimleri, beslenmesi, seferberlik durumları, askerlerde sıkça rastlanan ölümcül ishal hastalıklarına kadar her bir parametre, tarih bilimcilerin yanı sıra üstün teknolojinin de "nimetlerinden" de yararlanılıyor.

İnternette yayınlanacak olan bu önemli savaşta yer alacak olan on binlerce figür ise "Second Life" gibi kurgu oyunlarında yer alan "avatar" tipler tarafından canlandıracak.
Kaynak:
Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri