Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Levent Ersöz ile ilgili sarsıcı iddia

22.08.2009 13:04
3. Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde tüyleri ürperten belge ve ifadeler yer alıyor. Gizli tanık İlk Adım'ın ifadelerinde çok çarpıcı iddialar var.
Buna göre Ergenekon sanıklarından emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Şırnak'ta görev yaptığı dönemde terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık'la bir araya gelip görüşüyordu. Kuzey Irak sınırında gerçekleşen görüşmelerden birinde, ikili birbirlerine sarı zarflar vermiş.

Tanık İlk Adım görüşmelerden birini şöyle anlatıyor: "Hep birlikte Kuzey Irak sınırında bulunan Eren Karakolu'na gittik. Karakola yaklaşık 3 km mesafedeki türbede konuşlandık. Bu arada K.Irak tarafından 8-10 kişilik bir grubun ortadaki Hezil Çayı'na doğru geldiğini gördük. O esnada Cemil Bayık ve Fatma Kurtalan'ın kocası olarak bildiğim kişi diğer gruptan ayrıldılar ve Hezil Çayı'na doğru yürümeye devam ettiler. Fatma Kurtalan'ın kocası olarak bildiğim kişinin elinde M16 silah vardı. Bir süre sonra Fatma Kurtalan'ın kocası olarak bildiğim kişi de kaldı ve Cemil Bayık tek başına Hezil çayının kenarına geldi. Burada Cemil Bayık ve Levent Ersöz birbirlerine birer tane zarf verdiler. Levent Ersöz'ün verdiği zarf küçük, Cemil Bayık'ın verdiği zarf ise daha büyüktü. 3-4 dakika kadar orada görüştükten sonra ayrıldılar."

Gizli tanık, ifadesinde, bu görüşmeden birkaç hafta sonra gerçekleşen bir diğer buluşmayla ilgili bilgiler de aktarıyor. Şunları söylüyor: "Daha sonra hep birlikte (Levent Ersöz'ün yanında bulunan ve abi diye hitap ettiği iki sivil şahıs da dahil olmak üzere) üçgen olarak adlandırılan Kuzey Irak Türkiye ve Suriye sınırlarının birleştiği noktaya gittik. Biz oraya vardıktan bir iki dakika sonra Cemil Bayık da oraya geldi. Yanında Fatma Kurtalan'ın kocası olduğundan eminim ama başka şahıs olup olmadığından emin değilim. Daha önce olduğu gibi Levent Ersöz ve Cemil Bayık ırmak kenarına tek başlarına geçtiler. Orada ellerinde telsizlerle görüşmeyi yaptılar. Yaklaşık on dakika kadar görüştüler. Daha sonra her ikisi de ellerindeki telsizlerin pillerini çıkarttı. Kabloları çıkarıp çaya attılar. Cemil Bayık Kuzey Irak sınırı tarafındaydı. Bu görüşme yapıldıktan sonra Cemil Bayık geldiği Toyota marka beyaz renkli pikap ile Kuzey Irak yönüne gitti."
Bu haber toplam 1186 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri