Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

A.Yıldırım'ı Çok Kızdıracak Açıklama

26 Ağustos 2008 / 09:59
Genç Fenerbahçeliler Grubu ile Fenerbahçe yönetimi arasındaki savaş hergün artarak sürüyor.
Fenerbahçe-MTK Budapeşte karşılaşmasında maraton üst tribünde çıkan kavgadan sonra GFB ile Fenerbahçe Yönetimi arasında yaşanan gerginlik bitmek bilmiyor.

Kendilerini Genç Fenerbahçeliler olarak adlandıran sarı-lacivertli taraftarların oluşturduğu grup, resmi internet sitelerinden yaptıkları açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bir süredir tüm spor kamuoyunda Fenerbahçe Spor Kulübü Sayın Başkanı Aziz Yıldırım ile grubumuz arasında yaşanan "gerilim" olarak bilinen olayların grubumuz tarafından neticelendirilmesi için aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyulmuştur.

30 Temmuz 2008 Çarşamba günü oynanan Fenerbahçe - Mtk karşılaşması öncesinde Maraton Üst Tribünü'nde herkesçe bilinen olaylar vuku bulmuş ve neticesinde Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım'ın yönlendirmesi sonucu olduğunu düşündüğümüz, hiçbir delil ve gerçeğe uygun olmayan rapor ile arasında üyelerimizin de bulunduğu kişiler 6 ay ile 1 yıl spor müsabakalarından men ve bin 500 YTL ile 3 bin YTL arasında değişen para cezaları almıştır.

Bu cezaların kamuoyuna duyurulmasından hemen sonra kulübümüz binasında Sayın Metin Şen'in aracı olduğu ve Sayın yöneticimiz Ömer Temelli'nin katıldığı bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantıda grubumuza Maraton Üst Tribünde sahibi bulunduğumuz kombine kartları iade etmemiz şartıyla Migros D Blok'ta 500 kişilik yer, her maç ücreti karşılığında genel satışa sunulmadan teklif edilmiştir. Kulübümüz bu bölümü artık genel satışa açabilir.

Bu görüşmenin ardından grubumuz sitemiz aracılığıyla tarafımıza yapılan teklifi ve yaşanan olayları görüşeceğimiz bir toplantı yapma kararı aldığını duyurmuştur. Gerek Gaziantep deplasmanına gelen üyelerimizle, gerekse sitemizdeki forum alanına görüş bildiren kombine kart sahibi üyelerimizle yapılan görüşmelerin sonunda "Maraton Üst Tribün'ünde sahip olduğumuz kombinelerimizi sezon sonuna kadar kullanacağımızı ve bu tribünden ayrılmayacağımızı" duyuruyoruz.

1 - Maraton Üst Tribünü'ne geçmeye karar verdiğimiz süreç itibariyle her taraftara açık olan şekilde kombine kartlarımızı bedelleri karşılığı satın aldık. Maraton Üst Tribünü'ne geçeceğimizi de satışlar başlamadan önce tüm kamuoyuna duyurmuştuk.

2 - Kombine kart satışının tamamlanması ve sezon açılışının yaklaşması ile Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım'ın grubumuza yönelik bir takım girişimleri başlamış ve neticesinde hiç istemediğimiz halde bugünlere gelinmiştir.

3 - Mtk ile oynanan karşılaşma öncesinde Başkanımız tarafından yönlendirildikleri ve kulüpçe kendilerine verilen kombine kartlarla stada girdikleri herkes tarafından bilinen ve çoğunluğu daha önce tribünlerimizde rastlamadığımız simalardan oluşan bir grubun sebep olduğu provakasyon gerginliğe dönüşmüş, tarafımızdan asla tasvip edilmeyen olaylar yaşanmıştır. Olayları başlatan kişi/kişiler ve onlara bağlı simalar hepimizce bilinmektedir. Bu grup daha sonra kullanıldıklarını iddia ederek almış oldukları ücretsiz kombinelerin bir kısmını kulübümüze ve yerlerine gelmesi planlanan kişilere vermişlerdir.

4 - Resimlerle, şahitlerle, kombine kartların stadımızın turnikelerinden giriş saatleri kayıtlarıyla ve stadımızın güvenlik kameralarının Maraton Üst Tribün koridor kayıtları ile olaylarda olmadıklarını ispatlayabildiğimiz üyelerimiz ceza almıştır. Olayları çıkartan ve daha sonra görevlerini tamamlayan grubun içinden birkaç kişi 6 ay müsabakalardan men cezası ve bin 500 YTL para cezası alırken, olaylar sırasında başka tribünde olan bir üyemiz, o anda tribünde olmayan bir üyemiz ve henüz stada giriş yapmadıkları ispatlı iki üyemiz neye dayandırılarak 1 yıl müsabakalardan men ve 3 bin YTL para cezası ile cezalandırılmışlardır.

5 - Olaylar ne yazık ki başkanımızın yönlendirmesi ve desteğiyle stada giren bir grupça başlatılmış ve hiçbir delil olmadan, gerçekler göz ardı edilerek, hukuk ayaklar altına alınarak verilen cezalarla neticelendirilmiştir." Sarı-lacivertli grup yaptığı açıklamada, fenerbahçe Yönetimi'ne şu soruları yöneltti: "Olayları başlatanlar ile olaylara hiç karışmamış olanlar ceza alırken hangi delillere dayanılmıştır?

- Cezalar açıklandığına göre delilleri karartma imkanı olmayacağı kesindir. Bu durumda tüm spor kamuoyunun vicdani açıdan bu cezalara gerekçe olan delilleri ve kamera görüntülerini görmelerinde bir sakınca var mıdır? Varsa, neden vardır? Yoksa tüm kamuoyuyla ne zaman paylaşılacaktır?

- Stad turnikeleri kombine kart giriş saatleri, koridor kamera kayıtları ve tribün kamera kayıtları neden yayınlanmıyor?

- İl Spor Güvenlik Kurulu tüm bu kamera kayıtlarını izlemiş, değerlendirmiş ve sonucunda olaylara karışan isimleri tespit edip mi cezalandırmışlardır? Söz konusu kurul ne zaman ve kimlerin katılımıyla nerede toplanmış ve bu cezaları kararlaştırmıştır? Ceza hükmüne imza atmış kulüp temsilcileri ve emniyet görevlileri bu toplantıya katılmışlar mıdır?

- Ceza alan üyelerimizin olaylar esnasında orada olmadıklarını biz delilleriyle ispatlıyoruz. Bu durumda verilen cezaların bir yönlendirmeyle hazırlanmış listeye istinaden verildiklerini düşünüyoruz. Bu adaletsizliği düzeltmek için tüm yargı yollarına başvuracağız. Kulübümüzden ve emniyetten bir kere daha görüntüleri bütün kamuoyuyla paylaşmalarını istiyoruz. Sayın Başkanımıza soruyoruz ; 1 - Maraton Üst Tribünü'nde bedelini ödeyerek sahip olduğumuz koltukları terk etmemiz için önce Mtk maçındaki olayları yaşattınız, sonra bizi kulübe davet ettirterek teklifler sundunuz, cevabımızı bir hafta içerisinde vereceğimizi duyurunca böyle bir görüşmenin tarafı olmadığınızı kulübümüzün resmi sitesinden açıkladınız. Bir gün önce yaptığınızı bir gün sonra reddetme alışkanlığınız karşılığında bizden nasıl olurda Maraton Üst Tribünü'nden ayrılmamızı beklersiniz. Mtk maçında olayları çıkartan grubun yerine gerek Maraton Üst, gerekse Migros Kale Arkası'na girmeleri ve grubumuzu provake etmeleri, olay çıkarmaları ve kalan GFB üyelerinin de cezalar almalarını sağlayacak bir senaryoyu gündeminize aldığınızı size yakın kaynaklardan ve görüştüğünüz tribün dışı grup ve oluşumlardaki kişilerden öğrendik. Burada amaç daha önce defalarca denediğiniz gibi olay çıkarttırıp GFB'nin üzerine yıkmak ve Mtk maçı sonrasında olduğu gibi bulunduğunuz makamın size sağladığı güçle kişisel ilişkilerinizi devreye sokarak devlet büyüklerini, il idarecilerini etki altına alarak yeni hukuka aykırı cezalar, sebepsiz gözaltılar ve kaos ortamı oluşturmak mıdır?

2 - Meydana getirdiğiniz kaos ortamı gittikçe büyüyen sorunlar oluşturmaktadır. Sorunu çözmek yerine sorunu büyütecek girişimlerinizi endişe ile izliyoruz. Fenerbahçemizin Başkanının bunu kişisel bir mesele haline getirip tüm camianın sorunuymuş gibi lanse etmeye çalışması ve bu aşamada hukuk dışı kişi ve unsurları devreye sokması, halkın yetki verdiği Sayın devlet büyükleri ve idarecilerini etkilemesi ne kadar etiktir? Spor basınını bir televizyon kanalı aracılığıyla adeta azarlayarak onlara gözdağı vererek tribünlerde yaşanan bu olayların tarafıymış gibi göstermek ne kadar adildir? İçeriye giren ve olay çıkartan grubu spor basını veya grubumuz mu teşvik etmiştir? Hiçbir olayda yer almayan isimleri bir listeyle İl Spor Güvenlik Kurulu'na Spor basını mı yoksa grubumuz mu yollamıştır? Basına bizi yasaklamaları için baskı uygulamak Fenerbahçemizin başkanının görevi midir?

3 - Hiçbir sorun ve olay yokken özellikle son iki senedir grubumuza yönelik kişisel girişimlerinizin aslında kulübümüzü yıprattığını ve bulunduğunuz makamı ne yazık ki töhmet altında bıraktığını görmüyor musunuz?

4 - Taraftar gruplarının almış olduğumuz haksız cezalara yönelik grubumuzu destekleyen açıklamalarından sonra bizzat kulübe çağırdığınız bazı grup temsilcilerine "O nu öyle ya da böyle bitireceğim" diyerek neyi kastettiniz? Kastettiğiniz 1 yıllık müsabakalardan men cezası mı? Yoksa tribün ve hukuk dışı başka bir girişimde daha bulunmaya mı niyetlisiniz?"

Açıklamanın son satırlarında Başkan Aziz Yıldırım'a seslenen grup,tribünlerde Fenerbahçe'ye desteklerini karşılıksız sürdürmeye devam edeceklerine söz verdiklerini belirterek, "Söz veriyoruz ne Maraton Üst Tribünü'nde ne de Migros Kale Arkası Tribünü'nde olası provakasyonlara ve tribün dışı girişimlerin sebebiyet vereceği olası kavga ortamına girmeyeceğiz.

Kombine kartlarımızın üzerinde yazılı koltuklar dışında hiçbir yerde oturmayacağız. Her koşulda ve sonuçta takımımıza doksan dakika destek vermeye devam edeceğiz. Yaşanan olayları ve gerginliği geride bırakarak Fenerbahçemizin muhteşem tribünlerine olan özlemi gidermek için tüm gücümüzle çalışacağız. Tribün dışı unsurlara başvurmaktan vazgeçiniz. Biz geçmişten ders aldığımızı söylüyoruz ve değiştiğimizi sizde görüyorsunuz. Olayları sonlandıracak ve gerilim ortamını bitirecek girişimlerde bulunmak yerine hala tribün dışı unsurlarla bizlere yönelik şiddet ve yıldırma girişimlerinden medet umuyor olmanız üzüntü vericidir. Çağrımızı yineliyoruz Fenerbahçemizin başkanı olarak herkese eşit mesafede ve aynı şartlarda yaklaşarak camiamızı kucaklamınızı, tribünlerimizin sıkıntılarını arttırıcı değil, azaltıcı girişimlerde bulunmanızı sizden rica ediyoruz.

Sonuç itibariyle alın terimizle kazanarak bedellerini ödediğimiz kombine kartlarımızı iade etmeyeceğiz. Aleyhimizde verilen hukuk dışı cezaları hukuki yollardan itiraz edecek ve hakkımızı arayacağız. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada tribünlerde hiçbir olayın başlatıcısı olmadık ve olmayacağız. Eski bir siyasi parti liderinin korumalarını bulunduğumuz Maraton Üst Tribünü'ne sokarak güvenliği (!) sağlama girişimleriniz umarız korku ve endişelerimizi haklı çıkarmaz.

Tribün dışı tüm senaryoların stadımızdan uzak kalmasını sadece siz sayın başkanımız sağlayabilirsiniz ve bunu yapacağınıza olan inancımızı hala tüm iyi niyetimizle muhafaza ediyoruz. Hukuk dışı ve güce dayalı her olaya karşı kanuni haklarımızı sonuna kadar koruyacağız. Bu sezona Maraton Üst Tribünü'nde başladık ve Maraton Üst Tribünü'nde devam edeceğiz. Üyelerimizden ricamız herkesin kendi koltuğunda durması ve doksan dakika takımımıza destek vermesidir. Olası provakasyon girişimlerine karşı sağduyulu davranıp olaylardan uzak durmaya devam etmeleridir. Haksızlıklar karşısında eğilmeyeceğiz ; yoksa hakkımızla beraber şerefimizi de kaybederiz."
Kaynak:
Bu haber toplam 912 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri