Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ve Anayasa Değişiyor

09.03.2010 10:00
AK Parti uzun süredir üzerinde çalıştığı Anayasa değişiklik paketi hazır.

AK Parti kurmayları tarafından hazırlanan paket dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu(MYK) toplantısında da ele alındı. Alınan bilgiye göre toplantıda pakete son şekli verildi. Muhalefet partileri ile STK'ların talepleri doğrultusunda bu pakete son şekli verilerek Meclis'e gönderilecek.

AK Parti, yapmayı düşündüğü değişiklik paketiyle ilgili muhalefet partileri ile STK'larına Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin göndermeyi planlıyor. AK Parti kurmayları bu değişikliklerle ilgili Meclis'te 330 ile 367 arasında oy çıkacağını tahmin ediyorlar. Böyle bir tablo çıkması durumunda değişiklikler referanduma götürülecek.

12 MADDE DÜŞÜNÜLÜYOR

AK Parti'nin hazırladığı Anayasa Paketi'nin 12 madde olması planlanıyor. Ancak AK Parti bu konuda da kapıları kapatmadı. Muhalefet, akademisyen ve STK'ların talepleri doğrultusunda bu maddelerin 17'ye kadar çıkartılabileceği belirtiliyor. Daha demokratik bir Anayasa hedeflenen pakette, siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması ve Venedik Kriterlerinin getirilmesi, yargı reformuyla birlikte HSYK ile Yargıtay ile ilgili değişiklik, Ombudsmanlık ve HSYK ve Yaş Kararlarının yargı denetimine açılması AK Parti'nin olmazsa olmazlarını oluşturuyor.

REFERANDUMA KÖŞK ONAYI

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, referandum süresini 120 günden 60 güne indiren 5955 sayılı Kanun'u onaylayarak Resmi Gazete'de yayınlanması için Başbakanlık'a gönderdi. YENİ ŞAFAK

Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri