Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu anayasayla AB'ye girilmez

31.08.2010 16:10
Avrupa Birliği'ne girmek içini çok büyük mücadele verdiklerini belirten Devlet Bakanı Aliye Kavaf, "Askeri dönemin anayasası ile AB'ye girilmez " dedi

Devlet Bakanı Aliye Kavaf, ''2011 seçimlerinden sonrada komple, topyekun bir sivil anayasa değişikliği için vatandaşımızın desteği ile biz hazırız'' dedi.

Bakan Kavaf, çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyla Muğla'nın Bodrum ilçesine geldi. Bodrum kent merkezinde esnaf ziyaretinde bulunan Kavaf, 12 Eylülde yapılacak referandumla ilgili bilgi vererek destek istedi. Bakan Aliye Kavaf daha sonra beraberindekilerle Turgutreis beldesine geçti. Burada da esnafı ziyaret eden Bakan Kavaf, bir çay bahçesinde oturarak vatandaşlarla sohbet etti.

Sohbet sırasında konuşan Bakan Kavaf, 1960 Anayasası'nı 1960 ihtilalinden sonra, 1980 Anayasası'nın da 1980 ihtilalinden sonra yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti: ''Bu her iki anayasada da vatandaş devlete karşı potansiyel bir tehdit, tehlike olarak görüldüğü için topluma ve siyaset kurumuna devletin kurumlarını amir kılmak üzere hazırlanmış anayasalardır. Yani vatandaşı ve toplumu daha çok denetim ve kontrol altında tutmak ve onların hareket alanını sınırlandırmak için. Bugüne kadar bir kısım maddeleri değişmiş. 12 Eylülde de 10 ana başlık altında 26 madde oylanacak. Gönlümüz komple bir sivil anayasa yapılmasından yana. Ama maalesef 1991 yılından bu yana muhalefet ve bir kısım sivil toplum kuruluşları da bunu dillendirmelerine rağmen sonradan vazgeçtiler. Bu konuda inandırıcı adım atmadılar.''

Kavaf, yeni Anayasa değişiklik paketinin bu anlamda hak ve özgürlüklerin önünü açacağını ve insanların hareket alanını genişleteceğini ve Türkiye'nin kalkınma hamlesinin önündeki engelleri ortadan kaldıracağını söyledi. Bu nedenle yeni Anayasa'ya 'evet' istediklerini dile getiren Bakan Kavaf, ''Gerçekten Türkiye'nin yakalamış olduğu kalkınma trendinin ve hamlesinin aksamaması için, vatandaşımızın hareket alanının genişlemesi için bunu istiyoruz. 2011 seçimlerinden sonrada komple, topyekun bir sivil anayasa değişikliği için vatandaşımızın desteği ile biz hazırız. Bunun olması gerektiğine inanıyoruz. AB'ye girmek için çok büyük bir mücadelemiz var. Ama askeri dönemin Anayasası ile AB'ye girilmez'' diye konuştu. Bakan Kavaf, kendisinden yeni Anayasa sözü isteyen bir esnafa da ''Bu anayasaya destek vermek, yeni anayasaya destek vermektir'' dedi. Bu arada bir esnaf Bakan Kavaf'a üzerine çiçek motifi bulunan küçük bir yastık hediye etti.

Bakan Kavaf, daha sonra Bodrum Muharip Gaziler Derneğini ziyaret ederek, sorunlar hakkında bilgi aldı.

Turgutreis beldesindeki Bodrum Sağlık Vakfını da ziyaret eden Bakan Kavaf, burada eğitim gören zihinsel ve bedensel engelli çocuklarla bir süre sohbet etti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri