Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye yüzünden ikiye bölündüler

Almanya, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin referandum düzenlenmesi konusunda bölündü.
Alman Hristiyan Sosyal Birliği Partisi, Türkiye'nin AB üyeliğinin referanduma getirilmesini isterken; Hristiyan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Ronald Pofalla, "Ülke genelinde bir Türkiye referandumu talebini, parlamenter demokrasi ilkeleriyle denk düşmediği düşüncesiyle reddediyoruz" dedi.

Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkarak "imtiyazlı ortaklık"tan yana tavır alan Almanya'daki hristiyan demokratlar, Türkiye'nin üyeliğine ilişkin bir referandum düzenlenmesi konusunda bölündü. Alman Hristiyan Sosyal Birliği Partisi, Türkiye'nin AB üyeliğinin referanduma getirilmesini isterken Hristiyan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Ronald Pofalla, "Ülke genelinde bir Türkiye referandumu talebini, parlamenter demokrasi ilkeleriyle denk düşmediği düşüncesiyle reddediyoruz" dedi.

Almanya'da federal hükümetin ortaklarından Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin Türkiye'nin AB üyeliği konusunda referandum istedi. Hristiyan Demokrat Parti Genel Sekreteri Ronald Pofalla da, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin referanduma sunulması önerisini eleştirerek karşı çıktı. Pofalla şöyle konuştu: "Hristiyan Sosyal Birlik Partisi, Türkiye'nin AB üyeliği için referandum istiyor. Ben de, neden böyle bir isteğe gerek duyuluyor, diyorum. Hristiyan Demokrat ve Hristiyan Sosyal Birlik Partileri'nin uzun yıllardır bu konuda izlediği ortak çizgisi, üyeliğe karşı olup, Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık önermemizdir. Bizim açımızdan Türkiye'nin AB üyeliği gündemde olmadığından referanduma da ihtiyaç duymuyoruz"

Ronald Pofalla, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin Türkiye'nin AB üyeliğinin referanduma sunulması önerisinde ısrar etmesini, "Farklılığını vurgulamak için meşru bir yol" olarak niteledi. Pofalla, "Buna saygı duyuyoruz. Ancak Hristiyan Demokrat Parti olarak ülke genelinde bir Türkiye referandumu talebini, parlamenter demokrasi ilkeleriyle denk düşmediği düşüncesiyle reddediyoruz" diye konuştu. (ANKA)
Kaynak:
Bu haber toplam 4806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri