Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BEYAZ TÜRKLER AB'Yİ SİLDİ

04.06.2009 00:34
AB reformları ve demokratikleşme tabuları sarsınca Beyaz Türkler'in merkezi çark etti
Beyaz Türk'lerin kalesi Robert Kolej'de AB'ye destek inanılmaz boyutta düştü. Durum tespitini yapan ABD eski Büyükelçisi Grossman...

ABD eski Büyükelçisi ve siyasi danışmanlık şirketi Cohen Grubu’nun başkan yardımcısı Marc Grossman, Türk kamuoyunda AB üyelik konusunda azalan ilginin AB ile ilişkilerde yeni bir sorun olduğunu açıkladı.

Amerikan Türk Konseyi toplantılarında katıldığı bir panelde Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren Grossman, “ABD yönetiminin geçmişte olduğu gibi şimdi de Türkiye lehine sesini yükselterek destek olması gerekir” dedi.

Grossman, “Robert Koleji’nde verdiğim bir konferans sırasında, ‘AB’ye üye olmak sizin için ne kadar önemli?’ diye sorduğumda salondan, ‘İlgilenmiyoruz, bizim için önemli değil’ yanıtını aldım. Bunu Robert Koleji gibi bir kurumda duymak çok trajik. Bu bakımdan da ABD, Türkiye’nin üyeliğini daha fazla desteklediğini göstermelidir” dedi.

Marc Grossman, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği açısından Obama yönetiminin PKK ile mücadeleye vereceği desteğe de dikkat çekerek, “Yeni yönetim, eski Başkan Bush’un son döneminde Türkiye’ye verdiği PKK ile mücadele desteğini sürdürmelidir” mesajını verdi.

HERŞEY TERSİNE DÖNDÜ

Türkiye'de başlangıçta AB'ye üyeliği Beyaz Türkler olarak nitelenen elitler istiyordu. Ancak AB Müktesebatı çerçevesinde ard arda atılan demokratikleşme adımları ve sivilleşme sonrası çatlak meydana geldi. Şuan Türkiye'de AB'ye üyelik konusunda en az desteği Beyaz Türkler veriyor...

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri