Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB Geç de Olsa İmzaladı

17 Haziran 2008 / 09:17
Avrupa Birliği (AB), Bosna Hersek ile istikrar ve ortaklık anlaşması ile geçici ticaret anlaşmasını geç de olsa imzaladı.
İmza töreni, AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının toplantı yaptığı Lüksemburg'da gerçekleşti. İmza töreni, bakanların toplantılarının uzun sürmesi nedeniyle bir süre gecikti. İmza töreni başına konuşan AB Dönem Başkanı Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, "Bu noktaya geldiğimiz için çok mutluyum." dedi. Rupel, Bosna Hersek ile Slovenya'nın eskiden pekçok şeyi paylaştıklarını hatırlatarak gelecek de daha fazlasını paylaşacaklarını vurguladı.

AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana da "çok mutlu" olduğunu söylerek söze başlarken anlaşmanın "daha derin ilişkiler" getireceğini belirtti. Rehn, anlaşmayı "ilişkilerde önemli bir adım" olarak nitelerken daha yapılması gereken çokşey olduğu vurgusunda da bulundu. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Dinlenmeye vakit yok." dedi. Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Haris Sladziç ve Başbakan Nikola Spiriç'in konuşmaları ardından imza törenine geçildi.


AB, İMZAYI İKİ KEZ GECİKTİRDİ

Birlik, Bosna Hersek'in polis reformunu gerçekleştirmesini istiyordu. Saraybosna, bu reformu 16 Nisan'da gerçekleştirmişti. Bu reform, Brüksel'i memnun ederken anlaşmanın 28 Nisan'da imzalanması bekleniyordu. Ancak teknik süreç nedeniyle anlaşmanın imzalanması Mayıs ayına kalmıştı. Anlaşmanın Mayıs ayında imzalanması beklenirken diplomatlar, imzalanacak anlaşmanın üye ülkelerin dillerine çevrilmesi süreci nedeniyle anlaşmanın Haziran ayına sarktığını bildirmişti.


RUPEL, BOSNALI LİDERLERE SÖZ VERMEYİ UNUTTU

İmza töreni sırasında Rupel, Solana ve Rehn'in konuşması ardından imza törenine geçileceğini söyledi. Ancak Rehn'in ve yetkililerin uyarısı ardından Bosnalı liderlerin de konuşacağını kaydetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri