Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'ye karşı İslam Birliği kuruluyor?

24.12.2009 01:35
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Suriye Türkiye İş Konseyi toplantısında konuştu. Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşmaya dikkat çeken Erdoğan, bölgedeki diğer İslam ülkeleri üzerinden mesajı verdi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin başkenti Şam'da Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ve İş Konseyi toplantısında konuştu.

Suriye ve Türkiye arasındaki bağlara dikkat çeken Başbakan Erdoğan iki ülke halkının kardeşliğine değindi.

Türkiye ve Suriye arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin öneminin altını çizen Başbakan Erdoğan, "Birlikte hareket etmemiz ve işbirliğini artırmamız gerekiyor. Türkiye ve Suriye ekonomik ilişkilerini çok çok faydalı buluyorum. Artık Türkiye ile Suriye arasındaki örnek adımlar diğer ülkeleri de etkileyecektir." diye konuştu.

İslam ülkelerinin Ortadoğu'daki birlik beraberliğine değinen Başbakan Erdoğan gelecek için umut verici konuştu

İşte Erdoğan'ın sözleri:

- Türkiye ile Suriye yakınlaştığı için ülkemizin dış politikasında bir eksen kayması olmuyor. Tam tersine ülkemizin dış politikası normalleşiyor. Kardeşlerim dere yatağında akar. Yanlış olan bugünküm yakınlaşma değildir. Yanlış olan dün yaşanan soğukluktur. Yanlış olan aramızdaki mayınlardır. Yanlış olan önyargılardır. Olması gereken yere geliyoruz 

-Vatandaşlarımızı bugün sadece bayramlarda değil istedikleri her zaman akrabalarını görebiliyor. Bunu sağlamış olmak normalleşme midir yoksa eksen kayması mıdır? Ticaretin katlanarak artması eksen kayması mıdır 

- Birbirimizi desteklemek eksen kayması mıdır yoksa normalleşme midir? Biz dış politikamızı birilerinin vereceği talimata göre belirleyemeyiz. Türkiye bölgesinde huzur refah ve bunun yanında istikrar ve güvenlik istiyor.

- Ekonominin iki sır kelimesi var. Biri istikrar diğeri güvendir. Bunlar yoksa iş adamı yatırım yapmaz. Eğer o ülkede istikrar varsa gider yoksa gitmez. Neden intihar etsin. İntihar etmenin anlamı yok. Bu iki sır kelime çok önemli. Türkiye ve Suriye’de bu iki kavram anlam buldu.

- Şimdi Irak, Ürdün ve Lübnan’la da aynı şekilde ilişkileri ilerletmek için girişimlerimiz var. Biz şuna inandık tek başına Türkiye’nin huzur içinde olması, kalkınması bir anlam ifade etmez. Aynı şekilde diğer ülkelerin de tek başına kalkınması bir şey ifade etmez. Çünkü biz ortak bir coğrafyada bulunuyoruz. Birbiriyle akraba olan haklılarımız var.

- Onun için hep birlikte bir huzur ortamı oluşturmak zorundayız. Bölgede bir sorun varsa bu sorunlar bizi doğrudan etkiliyor. Türkiye Suriye ekonomik ilişkilerini bu anlamda çok faydalı buluyorum. Atacağımız bu adımlarla birlikte bu örnek adım diğer ülkelerimizi de etkileyecektir.

- Ben kendi ülkemden Suriye’yi seyrettiğim zaman duygulanıyorum. Suudi Arabistan Kralı Suriye’ye geldiğinde etkileniyorum, Beşar Esad Kardeşim Arabistan’a gidince de etkileniyorum. Birlik ve beraberlik dayanışma bizi aydınlık yarınlara taşıyacaktır.

- İnsanlarımızın serbest dolaşımını sağladık şimdi sıra hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımına geldi. Biz Suriye için nasıl Karadeniz ve Kafkaslara açılan kapıysak Suriye de bizim Arap yarımadası, Ortadoğu ve Körfez’e açılan kapımızdır.

Bu haber toplam 1916 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri