Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB kurtarma planında anlaştı

13 Ekim 2008 / 12:25
Fransa'nın Başkenti Paris'te Bir Araya Gelen Avrupa Birliği Üyesi 15 Ülkenin Liderleri, Küresel Mali Krizle Mücadeleye Yönelik Ortak Bir Plan Üzerinde Anlaştı.
Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülkenin liderleri, küresel mali krizle mücadeleye yönelik ortak bir plan üzerinde anlaştı.

Planın temel hedefi, kriz nedeniyle zor durumdaki bankaların kurtarılması. Hiçbir büyük mali kuruluşun batmasına izin verilmeyeceği mesajını veren Avrupalı liderler, 2009 yılı sonuna dek bankaların birbirlerine olan borçlarına devlet güvencesi getirmeyi kararlaştırdılar. Liderler ayrıca zor durumdaki bankalara doğrudan maddi yardımda buluncaklarını ve onların riskli varlıklarına karşı devlet tahvili sunacaklarını bildirdiler. 15 AB üyesinin liderleri, üzerinde anlaştıkları plan kapsamında ne kadar harcama yapacakları konusunda ise bir açıklamada bulunmadılar.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro bölgesini oluşturan 15 AB üyesinin sorunun çözümü için daha önce görülmemiş adımlar attıklarını belirtti. Sarkozy, ülkelerin ulusal planlarını bugün açıklayacaklarını duyurdu. Sarkozy ayrıca, AB'nin ABD'den, uluslararası bir ekonomi zirvesi düzenlenmesine yönelik çabalarına katkıda bulunmasını isteyeceğini anlattı.

BBC'nin haberine göre AB, küresel mali sistemin gözden geçirilmesini ve yaşanan krizin kökenindeki faktörlerin ne olduğunun incelenmesini istiyor.(CİHAN)
Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri