Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB Ortaklık Konseyi toplandı

28 Mayıs 2008 / 08:51
Olli Rehn, Fransa'ya inat yedi kez 'katılım' dedi.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki en önemli organ olan Ortaklık Konseyi, dün Brüksel'de toplandı. Müzakere sürecinin ele alındığı toplantıya Türkiye'nin üyeliğinin çerçevesiyle ilgili tartışmalar damgasını vurdu.

Fransa'nın "katılım" ifadesine itirazı üzerine gerilimli geçen 46. Ortaklık Konseyi'nde Ankara, bir defa daha Avrupalı muhataplarına 'ahde vefa' ilkesini hatırlattı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin tek hedefinin tam üyelik olduğunun altını çizdi. AB de, yargı reformuna ilişkin taleplerini güçlü bir şekilde gündeme taşıdı.

Fransa'nın olumsuz tavrına rağmen, dönem başkanı Slovenya ve Avrupa Birliği Komisyonu Ortaklık Konseyi'nde "katılım" kelimesinin üzerine basa basa açıklamalarda bulundu. Dönem Başkanı Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitri Rupel, "Sorunlar aşılıp Türkiye, AB'ye katıldığında çok önemli bir üye olacak." derken, Genişleme Komiseri Rehn, Fransa'ya önemli göndermeler yaptı. Kendisinin Türkiye için her zaman "katılım" kelimesini tercih ettiğine işaret eden Rehn'in, konuşmasında sadece bir cümlede 7 defa "katılım" ifadesini kullanması dikkat çekti. Babacan'ın diplomatik olarak eleştirdiği Fransa ise Ortaklık Konseyi'nde Avrupa İşbirliği Dairesi başkanı tarafından temsil edildi.

Genişleme Komiseri Rehn, Türkiye ile müzakerelerin hedefinin üyelik olduğuna, ağaçlardan ziyade ormanı görmek gerektiğine işaret ederek, kendisinin her zaman katılım ifadesinden yana olduğunu ve sık sık kullandığını kaydetti. Türkiye'nin yapması gerekenler için "reform, reform, reform" diyen Rehn'in, Ortaklık Konseyi'nde sadece bir cümlede 7 defa "katılım" ifadesi kullandığı öğrenildi. Avrupa Birliği'nin taleplerine karşı Türkiye de kendi isteklerini Brüksel'e iletti. Ankara, özellikle tam üyelik hedefini sulandırmaya yönelik teşebbüslere sert çıktı. Fransa ve Yunanistan gibi ülkelerin ikili meselelerini AB gündemine taşımalarına itiraz eden Ankara bu girişimlerin "aksi neticeler verebileceğini ve ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmadığını" kaydetti. Fransa'nın Türkiye'nin üyeliğine müteallik olduğu için 5 faslı bloke etmesinin "alakasız" olduğu, Rum kesimi yüzünden de 8 faslın askıya alınmasının "adil" olmadığı vurgulandı. Ankara, Fransa'nın sürekli "katılım" kelimesi üzerinden kriz çıkarmasının Türk kamuoyunu olumsuz etkilediğini kaydetti.

"PKK konusunda sonuna kadar arkanızdayız." diyen AB'ye Ankara, Kadek ve Kongra-Gel isimlerini terör listesinden çıkarmaması gerektiğini iletti. Ekümenik tartışmasında ilk defa "Patrik ekümenik sıfatını kullanmakta hürdür" gibi sert bir tavır alan AB'ye, Lozan Antlaşması hatırlatıldı.

Zaman - Abdülhamit Bilici, Selçuk Gültaşlı

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri