Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB Rusya'ya Yaptıramadı

02 Eylül 2008 / 08:46
AB liderleri, yaptırım yerine 'stratejik ortaklık anlaşması için yapılacak tüm müzakereleri erteleme' kararı aldı.
Avrupa Birliği liderleri Kafkaslar'da yaşanan krizi ve Rusya'ya yaptırım konularını görüşmek için dün Brüksel'de olağanüstü bir zirve gerçekleştirdi. Ancak zirveden Rusya'ya yaptırım kararı çıkmadı. AB liderler zirvesinden yaptırım yerine, Rusya ile stratejik ortaklık anlaşması için yapılacak tüm müzakereleri erteleme kararı çıktı.
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Rus birlikleri Gürcistan topraklarından çekilmedikçe, ortaklık anlaşması müzakereleri ertelenecek” dedi.

SARKOZY MOSKOVA'YA GİDECEK

Barroso ve Sarkozy, AB diplomasisinin başı Javier Solana ile birlikte 8 eylül pazartesi, Gürcistan ile Rusya arasındaki sorunun çözümü yönünde adım atmak ve Gürcistan'daki Rus askerlerinin çekilmesini sağlamak amacıyla Moskova ve Tiflis'e gideceklerini açıkladılar.

Öte yandan toplantının basına sızan taslak sonuç belgesini yayınlayan Reuters, belgede, “Birlik, tetikte kalacak” denildiğini aktardı. Liderler, zirve başlamadan önce yaptıkları açıklamada Rusya'ya yaptırım uygulanması konusunun gündemlerinde olmadığını açıkladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de Rusya ile diyaloğa devam edilmesi gerektiğini söyledi. Zirvenin, Rusya'ya karşı AB içinde ortak bir tavır benimsenmesi gayesiyle yapıldığı ifade ediliyor.


YAPTIRIMLAR AB'YE ZARAR

İngiltere ise Rusya'nın Gürcistan'a yönelik askeri operasyonunu protesto için Avrupa Birliği'nin Rusya ile yürüttüğü ortaklık görüşmesini durdurmasını istemişti. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, önceki gün birliğin Rusya'yla ilişkilerinin tepeden tırnağa gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmişti. Brown'un sözcüsü dün de “Rusya'nın son hareketleri ışığında ortaklık ve işbirliği anlaşmasının yerini alacak anlaşmaya ilişkin görüşmeleri durdurmalıyız” dedi.


Uzmanlara göre AB'nin, en büyük gaz ve petrol tedarikçisine yaptırım uygulaması, Moskova'dan çok Avrupa ülkelerine zarar verecek.


Tek kutuplu dünya istemiyoruz!

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülkesinin beş dış politika hedefi olduğunu, herhangi bir yaptırım olsa da bu hedeflerden vazgeçmelerinin mümkün olmadığını açıkladı. Rus liderin beş dış politika hedefi şu şekilde: “1- Uluslararası hukukun temel prensipleri her zaman öncelik olacak. 2- Tek kutuplu dünya kabul edilemez. Medvedev açıklamasında tüm dünyayı ilgilendiren kararların tek bir tarafın almasının mümkün olmadığını, bu ABD gibi güçlü bir ülke de olsa bunun kabul edilemeyeceğini kaydetti. 3- Rusya herhangi bir başka ülke ile çatışma peşinde değil. Medvedev açıklamasında şu şekilde konuştu: 'Biz ABD, AB ve diğer ülkelerle mümkün olan en iyi şekilde dostça ilişkileri geliştirmek istiyoruz.' 4- Rusya her nerede olursa olsun vatandaşlarının yaşamlarını korumaya devam edecek. 5- Rusya bölgede dostça ilişkilerin geliştirilmesi için çabalarına devam edecek.” Başka ülkelere herhangi bir yaptırım düşüncelerinin olmadığını ifade eden Medvedev, bunun çok özel durumlar için yapılabileceği uyarısı yaptı
Kaynak:
Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri