Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kim Kime Muhtaç?

06.07.2010 14:35
Hızla kalkınan Türkiye'nin mi AB'ye yoksa AB'nin mi Türkiye'ye daha çok ihtiyacı var?

New York Times gazetesi, Türkiye'nin AB ile ilişkilerini ve son ekonomik gelişmeleri ele aldığı yazısında Türkiye'yi överek, "Şimdi kimin kime daha çok ihtiyacı var?" sorusunu sordu. Türkiye'nin ekonomik olarak geri kaldığı gerekçesiyle on yıllar boyunca AB tarafından bekletildiğine dikkat çeken gazete, bu gerekçenin artık söz konusu olmadığının altını çizdi. Türkiye'de son ekonomik verilere dikkat çeken gazete, inanılmaz bir büyümeyle Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde Çin'den sonra en fazla büyüyen ikinci ülke olduğunu hatırlattı. Avrupa ülkelerinin yıllık yüzde 1 oranında büyümelerinin bile kendileri için iyi olacağını yazan gazete, Türkiye'nin genç nüfusunun ise ülkeyi bir girişimci üssüne çevirdiği ve komşu ülkelerle hızlı gelişen ekonomik ilişkilerine dikkat çekti.

10 yıl önce cari açığın yüzde 16, enflasyonun yüzde 72'lerde olan bir ülkenin şu an yakaladığı değişimin muazzam olduğu yorumunu yapan gazete, bu tırmanışın AK Parti döneminden sonra gerçekleştiğini yazdı. Gazete, Türkiye'nin Euro para birimine geçme konusunda aslında AB'deki bir çok ülkeden daha hazır olduğunu da aktardı.

Türkiye'nin komşularıyla ticari ilişkilerini geliştirmesinin başka sektörlere de yansıdığına işaret eden NYT, Türk Havayolları'nın artık Irak'ın neredeyse tüm şehirlerine uçtuğunu, Rusya, Suriye ve Libya gibi ülkelere olan sefer sayılarını da artırdığını kaydetti.

Bütün bu olumlu gelişmelerin İsrail'e yüklenmesi ve İran ile nükleer anlaşma imzalaması konusunda Erdoğan'ın elini güçlendirdiğini yazan gazete; ancak bu durumun en büyük müttefiki olan ABD ile iki ülke ilişkilerini gerdiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin en zengin iş adamlarından Hüsnü Özyeğin'in görüşlerini de alan gazete, Özyeğin'in, "Bana 10 yıl önce İtalya ile Türkiye'nin mali riski eşit seviyede olacak deseydiniz, sizin çılgın olduğunuzu düşünürdüm." sözlerini gazeteye taşıdı.

CİHAN

Bu haber toplam 1576 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri