Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB tutum belgesi iletildi

27 Mayıs 2008 / 12:38
AB'den tutum belgesine onay.

AB dışişleri bakanlarının dün imzaladıkları AB ortak tutum belgesi bugün Türk tarafına sunuluyor. Kapatma davasının yakından izlendiği belirtilen belgede 'katılım' ifadesi kullanılıyor.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarıdün Brüksel'de bir araya geldi. Bakanlar, bugün Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın katılımıyla toplanacak Türkiye-AB Ortaklık Konseyi için AB ortak tutum belgesini dün tartışılmadan onayladı. Belgede parti kapatma davası, anayasa değişikliği, yargının bağımsızlığı konularına atıfta bulunuluyor. Türkiye-AB ilişkilerinde en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyinde Türk tarafına sunulacak belgede siyasi partilere açılan kapatma davalarının yakından izlendiği belirtilerek, “AB, bu davaların sonucunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa Konsey Venedik Komisyonunun belirlediği ilkelere uyumlu olacağına güven duyar” deniliyor. Fransa'nın daha önce AB belgelerine girmemesi için çalıştığı “katılım” ve “üyelik” ifadelerine ortak tutum belgesinde birkaç kez yer veriliyor.

Polonya'dan destek

2011'in ikinci yarısında Avrupa Birliği dönem başkanlığını alacak olan Polonya'dan Türkiye lehine bir açılama geldi. Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, dün yaptığı açıklamada “Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik arzusunu desteklediklerini” söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri