Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB ZİRVESİNDE CANLANDIRMA PAKETİ GERGİNLİK YARATTI

12 Aralık 2008 / 13:24
AB zirvesinde Lizbon Anlaşması’nın İrlanda’da tekrar halkoyuna sunulurken, ekonomiyi canlandırma paketi de gerilim yarattı
Alman bakan, Britanya lideri için ‘Çark edip kaba Keynesciliği benimsemesi nefes kesici’ dedi

Fransa’nın dönem başkanlığının son zirvesi için AB üyesi 27 ülkenin liderleri dün iki günlüğüne Brüksel’de toplanırken, gündemde birbirinden netameli konular var: AB Anayasası’nın yerini tutacak Lizbon Anlaşması’nın haziranda reddedildiği İrlanda’da tekrar halkoyuna sunulması, küresel ekonomik krize karşı teşvik paketi ve küresel ısınmayla mücadele anlaşması...

Zirve sonuç bildirisi taslağında İrlanda’nın 2009’da yeniden referanduma gitmesi talep edilerek kumar oynanırken, Avrupa Komisyonu ekibinin görev süresinin dolmasından önce Lizbon Anlaşması’nın yürürlüğe sokulması isteniyor. Komisyon’un süresi Kasım 2009’da bittiğinden referandum muhtemelen ekimde yapılacak. Ama anlaşmanın referanduma koyulduğu tek ülke İrlanda’da ikinci kez reddedilmesi ve ocakta dönem başkanlığını devralacak Çekya’da Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’un vetosuna uğraması ihtimallerine dikkat çeken diplomatik kaynaklar, Komisyon ekibinin süresinin uzatılabileceğini söylüyor.

İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin ise, yeniden referandum için hayır oyu vermiş vatandaşlarının temel endişeleriyle ilgili AB’den güvence istediklerini belirtti. Başbakan Brian Cowen, İrlandalıların anlaşmaya karşı olmasının gerisinde vergilerin artıralacağı, kürtaj yasağına müdahale edileceği, askeri tarafsızlığın bozulacağı ve Avrupa Komisyonu’nda temsil hakkının kaybedileceği endişelerinin yattığını aktardı. Bunun üzerine Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso endişeleri yatıştıracak yasal bağlayıcılığı olan güvenceler verebileceklerini söyledi. Ama Çek Başbakanı Mirek Topolanek, İrlanda’ya Komisyon’da temsiliyet verilirse tüm üyelerin aynı haktan faydalanması gerektiği itirazını getirdi. Anlaşma 2014’ten itibaren komisyonda her üyenin temsil hakkını küçük ülkelerin aleyhine şekilde 3’te 1 oranda düşürüyor.

Merkel ortamı yumuşattı

Zirvede 200 milyar avroluk ekonomiyi canlandırma ve iklim değişikliğiyle mücadele için sera gazı salınımının kısılması paketleri etrafında da tartışmalar kopuyor. Zirve öncesi Alman maliye bakanı Peer Steinbrück, Newsweek’e Britanya Başbakanı Gordon Brown için “On yıllarca kamu borçlanmasıyla finansman sağlamaya karşı çıkanlar bugün etrafa milyarlar dağıtıyor. Bu kaba Keynescilik. Hakikaten nefes kesici ve depresyona sokucu. Gelecek nesillere büyük miktarda borç bırakacak” dedi. İç tüketimi artırma uğruna iç borçlanma ve bütçe açığını göze alması ve böylece AB paketine daha büyük katkı yapması için Brown ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yoğun baskısı altındaki Alman Başbakanı Angela Merkel ise zirveye olumlu mesajla geldi: “Üyelerin GSMH’nin yüzde 1.5’u kadar katkıda bulunmasını öngören paketi destekliyoruz. Büyük bir ekonomi olarak soumluluğumuzun farkındayız.”

Küresel ısınmayla mücadele zor

Karbondioksit gibi gazların 1990’daki seviye esas alınarak 2020’ye dek yüzde 20 düşürülmesi hedefi de pürüz yaratıyor. Polonya termik santralleri devre dışı bırakıp elektrik fiyatlarını yükselteceği gerekçesiyle muhalefetin başını çekti. Almanya, Fransa, İtalya, diğer sanayileşmiş ülkeler aynı hedefi belirlemezse, AB’nin uluslararası rekabet gücünün zarar göreceğini belirtti.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri