Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abbas saldırılardan Hamas'ı sorumlu tuttu

28 Aralık 2008 / 17:39
Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebu El Geyt, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılardan Filistin direniş örgütü Hamas'ı sorumlu tuttu.
Kahire'de bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebu El Geyt, yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek Gazze'deki durumu değerlendirdi.

Abbas, geçtiğimiz aylarda Arap Birliği'nde Arap dışişleri bakanları toplantısına değinerek, "Hamas'ı uyardık. Gelebilecek olan tehlikenin kuvvetli olacağını anlattık. İsrail'in potansiyel saldırısını önlemenin yollarını aradık ama maalesef olan oldu. Bu katliam önlenebilirdi" ifadelerini kullandı.

Ateşkesin bitmesinden önce Hamas ile devamlı olarak görüştüklerini belirten Abbas, "Ateşkesin kesilmemesi için elimizden geleni yaptık" dedi.
Öte yandan Mısır'ın Refah geçidinden girmesi beklenen Filistinli yaralılar hakkında soru sorulması üzerine söz alan Dışişleri Bakanı Ebu El Geyt, "Hala beklemekteyiz. Filistinli yaralıların geçitten geçmesini bekliyoruz. Geçişlerine izin verilmiyor" diye konuştu.

Mısırlı Bakan, kimin izin vermediği sorusu üzerine de, "Gidin orada kontrolü elinde bulunduranlara sorun" şeklinde konuştu.

Abbas, Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmek için hazırlanırken, İsrail saldırısını kınayan binlerce insan sokaklarda gösteri düzenliyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri